İfade ÖzgürlüğüManşetMedya-İnternet

Gazeteci Dinçer Gökçe de gözaltına alındı: Gerekçe Şardan’la aynı

0

Gazeteci Dinçer Gökçe, Sorumlu Yazı işleri müdürü olduğu halkv.com.tr’de yayımlanan bir habere ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, 26 Ekim’de “halktv.com.tr”‘de yayımlanan “Çete lideri olmakla suçlanan Turhan Döner ve Emirhan Döner’e tahliye kararı” başlıklı habere ilişkin “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçundan resen soruşturma başlattı.

Savcılığın talimatı üzerine harekete geçen polis ekipleri, internet sitesinin sorumlu yazı işleri müdürü Dinçer Gökçe’yi gözaltına aldı.

Bir günde iki gazeteciye gözaltı

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca haberdeki iddialara ilişkin yapılan incelemede, adı geçen kişilerin mahkemece tahliye edilmedikleri, Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesince verilen ve kesinleşen hapis cezaları nedeniyle Kırıkkale ile Edirne’de cezaevinde bulundukları, çete lideri ve örgüt üyelerinin tahliye edildiğine ilişkin haber içeriğinin gerçeğe aykırı ve yanıltıcı nitelikte olduğu belirlendiği belirtildi.

T24 yazarı Tolga Şardan da “MİT’in Cumhurbaşkanlığı’na sunduğu ‘yargı raporu’nda neler var?” başlıklı yazısı sonrası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın re’sen başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştı.

Bildirici: Gazetecileri cezalandırma ve gözdağı çabası

Gazeteciler Cemiyeti, gazetecilerin ardı ardına gözaltına alınmasına tepki göstererek, “Suç olan sansürdür, haber alma hakkını gasptır” dedi.

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, Şardan’ın ardından Gökçe’nin de gözaltına alınmasına ilişkin olarak, X hesabından şu ifadeleri kullandı:

“Tolga Şardan’dan sonra Dinçer Gökçe’nin de gözaltına alınması itibarı yerlerde düşen yargının, çarpıklıkları açığa çıkaran gazetecileri cezalandırma ve gözdağı çabası. Muhalif medyanın da iktidar medyası gibi yargıdaki kokuşmayı görmezden gelsin istiyorlar. Ama korkutamazlar…”

 

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.