Doğa MücadelesiManşet

Rize’de halk taş ocağına karşı: Doğamızı, yaşam alanlarımızı yok edecek

0

Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Subaşı Köyü, Hisarlı Köyü ve Sivrikale Köyü halkı bölgede yapılmak istenen taş ocaklarına karşı, ilçe merkezinde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını okuyan Nehir Birben “Bugün, köy sahalarımızın içinde yaklaşık 100 hektarlık alana yapılmak istenen “Patlatmalı Bazalt Taş Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi” ne karşı buradayız. Bu taş ocağı yılda 300 gün, ayda 25 gün dur duraksız çalışacak ve doğamızı, suyumuzu, toprağımızı kısacası tüm yaşam alanlarımızı yok edecektir.” dedi.

Taş ocaklarının olumsuz etkilerini çevre illerden, özellikle Arhavi’den gördüklerini söyleyen Birben şu ifadeleri kullandı:

“Taş ocakları için yapılan patlatmaların açığa çıkardığı toz, oluşturduğu hava kirliliği -gürültü kirliliği, tıraşlamayla bitki örtüsünün tahribatı, yeraltı su tabakasında bozulmalar, heyelan riskinin tetiklenmesi gibi birçok olumsuz etkisi bulunan bu taş ocaklarını köy sahalarımızın, yaşam alanlarımızın içerisinde istemiyoruz. Bu taş ocağı yapılırsa patlatmalar ve taşıma sırasında oluşacak tozdan bitki örtüsü ve sağlığımız zarar görecek, su yollarımızın değişmesiyle bölgemizdeki doğal denge de bozulacak, içme suyu kaynaklarımız yok olacak, bitki örtüsünün tıraşlanmasıyla birlikte heyelan riski artacak ve daha birçok geri dönüşü mümkün olmayan tahribat oluşacak.”

Herhangi bir kamu yararı bulunmayan bu projede kar uğruna yaşam alanlarının tahrip edilmek istendiğini belirten Birben, yetkililer tarafından taş ocağı projesi için “Çevresel Etki Değerlendirme”ye gerek görülmediğine de dikkat çekti. Bu yolla bölge halkının proje hakkında bilgi sahibi olması ve projeye dair söz söylemesinin engellendiğini belirten Birben şöyle devam etti:

“Bizlerin endişesi ve huzursuzluğu varken ve yıllar boyu taş ocaklarının olumsuz etkisinin devam edeceği aşikarken, yaşam hakkımız, temiz bir doğa, huzurlu bir ortamda yaşama hakkımızın bir şirketin rantı için feda edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz.

Bizler köylerimiz içerisinde yapılacak her herhangi bir proje için söz sahibi olduğumuzun farkındayız. Bu yüzden yaşam alanlarımızın yok olmaması için hukuki mücadelemizi başlatmış bulunuyoruz. Davalarımızı açtık, bu taş ocaklarının kurulmasına karşı da sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

(BirGün)

 

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.