Manşetİfade ÖzgürlüğüTürkiye

Prof. Dr. Haluk Savaş vefat etti

0

KHK ile görevinden ihraç edildikten sonra beraat etmesine rağmen uzun süre pasaport verilmemesi nedeniyle yurt dışında kanser tedavisi olamayan Prof. Dr. Haluk Savaş vefat etti.

Savaş, Gaziantep Üniversitesi’nde öğretim görevlisiyken 15 Temmuz’un ardından 2016 yılında KHK’yle ihraç edilmişti. Daha sonra cezaevine giren Savaş’a burada kanser teşhisi konuldu. Ameliyat olan akademisyen tedavisini yurt dışında devam ettirmek istedi, ancak ülkeden çıkışına izin verilmedi.

Cezaevinde başlayan hastalık sürecini ve sonrasını Euronews Türkçe‘ye anlatan Savaş, şunları söylemişti: “Meriç Nehri’nden kaçmayacağım, herkesin içinde bağıra bağıra öleceğim ve herkes bu zulmü kimin yaptığını bilecek”  Kamuoyunda tepki çekilen uygulamanın ardından Savaş adına kampanyalar başlatıldı. Bunun üzerine Savaş’ın yurt dışına çıkışına izin verildi.

KHK’lilerin yürüttüğü mücadelenin sembol isimlerinden biri olan Savaş aynı zamanda bu grubun mağduriyetlerini anlatan KHK TV Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyordu.

‘Melek kalpli eşimi kaybettim’

Doç. Dr. Esen Savaş, eşinin vefatını sosyal medya hesabından duyurdu. Esen Savaş mesajında, “Elim birine değsin, Isıtayım üşüdüyse. Boşa gitmesin son sıcaklığım’ zihniyeti ile yaşamış, herkese iyilik yapmaya çalışan, melek kalpli eşimi kaybettim” ifadelerini kullandı. 

Haluk Savaş  bugün Adana Kabasakal Mezarlığı‘nda ikindi namazının ardından defnedilecek.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.