ManşetTürkiye

Pınar Selek davasında söz sırası savunmanın

0

Mısır Çarşısı’nda 15 yıl önce meydana gelen patlamayla ilgili davada, daha önce 2 kez beraat etmiş olduğu halde 3. beraati Yargıtay tarafından bozulan ve 24 Ocak’ta yapılan duruşmada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan sosyolog Pınar Selek yaptığı basın açıklaması ile mücadelesine ölene kadar devam edeceğini söyledi.

Selek’in siyaset bilimler alanında doktora tezini hazırladığı Strasbourg Üniversitesi rektörü Alain Beretz ise Pınar Selek’e üniversite olarak tam destek verdiklerini belirterek, “Pınar’a dokunmak isteyen, önce bize dokunacak.” dedi.

Selek, “Diğerlerine gözdağı vermek için beni seçtiler”

Fransa’nın Strasbourg kentinde basın toplantısı düzenleyen Selek, karar karşısında büyük bir şok yaşadığını kaydederken, “Ülkeme dönmek için mücadele edeceğim” dedi.

“Ben hukuki mücadeleye inanıyorum. Her zaman inandım çünkü dedem avukattı, babam avukat, her zaman hukuki bir mücadele içerisinde yaşadım. Bu demokratik mücadelenin bir parçası.Kendimi çok kötü, yorgun hissediyorum vesaire. Ama yine de gücümüz var ve sonuna kadar devam edeceğiz. Ülkeme dönmek için gereken her şeyi yapacağım. İlk olarak bunu diyorum çünkü İstanbul’a aşığım. Gerçekten aşığım. Tüm sevdiklerim orada. Gitmek için her şeyi yapacağım” şeklinde konuşan Selek, Türkiye’de hiçkimsenin hukuki güvencesinin olmadığının altını çizerek, “Çünkü beraat bile olsa ertesi gün değiştirebilirler. Yargılanmadan bir senedir tutukevinde olan pek çok kişi var dedi

İstanbul’daki karar davasını izleyen Alman gazeteci-yazar Günther Wallraff da Pınar Selek’in Strasbourg’da düzenlendiği toplantıya katıldı. Wallraff, “Bu, siyasi amaçlı bir davaydı ve en karanlık zamanlara yeniden dönülüyor” sözleriyle tepkisini dile getirdi. PEN Yazarlar Derneği’nin Almanya şubesi de davadan çıkan kararla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, “PEN, Türkiye’nin bir hukuk devleti olup olmadığına ilişkin yoğun şüphe uyandıran bu mahkeme kararını şiddetle protesto etmektedir”denildi.

Straousbourg Üniversitesi Rektörü, “Pınar’a dokunmak isteyen, önce bize dokunacak.”

Öte yandan Selek’in halen doktora tezini yazdığı Straousbourg Üniversitesi de Pınar Selek’e tam destek verdi. Strasbourg Üniversitesi Rektörü Alain Beretz, üniversite yöneticileri ve öğrenci temsilcileri ile yaptığı toplantının ardından “Pınar Selek özgür bir araştırmacı olarak çalışmalarını sürdürecek.” açıklamasını yaptı.

Türkiye’deki kararın meşru olmadığını belirten Beretz, “Pınar Selek üniversitenin koruması altındadır. Üniversiteyi çiğnemeden kimse ona dokunamaz. Biz araştırmacımızın arkasındayız. Ne olursa olsun onu vermeyeceğiz. Sonuç ne olursa olsun, bu süreç ne kadar sürerse sürsün, biz onu bir an bile yalnız bırakmayacağız. Pınar’a dokunmak isteyen, önce bize dokunacak.” dedi.

Pınar Selek’in de hazır bulunduğu ve dakikalarca alkışlandığı toplantıda, Selek’e tüm üniversiteyi etrafında birleştirdiği için teşekkür edildi.

(Pınar Selek.com, Deutsche Welle Türkçe, T24, Yeşil Gazete)

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.