KadınManşetTürkiye

2021 PEN Duygu Asena Ödülü, Prof. Dr. Ayşe Buğra’ya verildi

0

PEN Yazarlar Derneği tarafından her yıl verilen iki ödülden biri olan PEN Duygu Asena Ödülü, son zamanlarda iktidar tarafından da hedef gösterilen Akademisyen Prof. Dr. Ayşe Buğra‘ya layık görüldü.

Buğra, Dünya Bilimler Akademisi’nin 2015 Sosyal Bilimler Ödülü‘nü de almıştı.

‘Ayşe Buğra, vicdan ve terbiye dersi vermiştir”

PEN Yazarlar Derneği tarafından ödülle ilgili yapılan yazılı açıklamada, Prof. Dr. Buğra’nın iktidar tarafından hedef gösterilmesi de hatırlatılarak, şu ifadelere yer verildi:

Üniversite kavramının içinin her geçen gün daha da boşaltıldığı, ülkemiz eğitim sisteminde çağdaş ve evrensel değerlerden uzaklaşıldığı, her alanda olduğu gibi akademik bağımsızlığın da baskı ve tehdit altında olduğu, Cumhuriyet ilkelerinden ödün verildiği, karşı devrim adımlarının uygulanmaya çalışıldığı bir dönemden geçmekteyiz.

Bu dönemde, dünya bilim camiasında en saygın yeri olan, eserleri dünyanın birçok üniversitesinde kaynak olarak kullanılan Ayşe Buğra yaşadığı tüm güçlüklere, engellere karşın kendini öğrencilerine adamayı, eğitim vermeyi sürdürmüştür. Adliye koridorlarında uzun sürmüş eziyet sürecinin tanıklığını ve adalet arayışını sürdürürken, haksızlıklara baş eğmemenin de örneğini vermiştir.

Yine bu dönemde siyasi otoritenin hakaret, iftira ve tehditlerine uğramış, hedef gösterilmiş, aşağılanmaya çalışılmıştır. Kişilik haklarına saldırılmış, hem bir Cumhuriyet Aydını hem de kadın olarak kendisine bedel ödetilmek istenmiştir. Ayşe Buğra bu saldırılar, bu hoyratlık karşısında her zamanki sağduyulu, alçak gönüllü duruşunu bozmamış, tepkisini “memleketim için üzüldüm” diye göstererek insanlık, vicdan ve terbiye dersi vermiştir.”

‘Ödülü kabul ettiği için kendisine teşekkür ediyoruz’

Açıklamada, 2021 PEN Duygu Asena Ödülü’nü kabul ettiği için Ayşe Buğra’ya teşekkür edilirken, şu ifadelere yer verildi:

Biz PEN Yazarlar Derneği olarak Ayşe Buğra’nın üzüntüsüne katılıyor, ancak kadın olmanın, bilim insanı olmanın onurunu, tüm kadınlar için, kadın özgürlüğü için taşıyan ve bunun ülkeyi de, düşünceyi de özgürleştireceğini bilen onun gibi bir Cumhuriyet Kadınımız olduğu için sonsuz bir sevinç duyuyoruz. 2021 PEN Duygu Asena Ödülü’nü kabul ettiği için kendisine teşekkür ediyoruz.”

Kategori: Kadın

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.