Dünya

‘Persepolis’i gösteren TV’ye saldırı

0

Tunus‘ta peçeli kız öğrencilerin üniversiteye kaydının yapılmamasını ve özel bir televizyon kanalında ‘Persepolis‘ filminin yayımlanmasını protesto eden radikal dinci göstericiler polisle çatıştı.

Bir üniversitenin yasalar gereği peçeli bir öğrencinin kaydını yapmaması üzerine dün başlayan olaylar bugün de devam etti. Sabah saatlerinde bir üniversitenin ana kampüsü önünde toplanan yüzlerce kişilik grup, Celeb El Ahmar semtine gitti. Daha çok gençlerden oluşan grup, burada yolu keserek tekbirler eşliğinde polise taşla saldırdı.

Tunus polisi, başkent Tunus sokaklarında gösteri yapan ve taş, bıçak ve sopalar taşıyan radikal dinci grubu dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

Göstericiler bugün ayrıca, İran asıllı yönetmen Marjane Satrapi’nin kendi hayat hikayesinden yola çıkarak yarattığı çizgi romanından uyarlanan ve İran İslam Devrimi’ni konu eden animasyon film Persepolis’i yayımlayan özel televizyon kanalı Nessma’nın binasına da saldırmak istedi.

Sopalı ve bıçaklı yaklaşık 300 kadar göstericinin Nessma kanalının binasını ateşe vermek istediği, ancak polis tarafından engellendiği bildirildi.

“Arap Baharı”nın doğum yeri olan Tunus’ta yaklaşan seçimler öncesi gerilimin arttığı belirtiliyor. 23 Ekim’de yapılacak seçimlerden ılımlı İslam’ı savunan Ennahda Partisi’nin birinci çıkması bekleniyor.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.