ManşetSporTürkiye

PCR testleri kabul edilmeyen Galatasaray, Yunanistan’dan geri döndü

0

Yunanistan takımı Olympiakos‘la oynanacak hazırlık maçı için dün Yunanistan’a giden Galatasaray futbol takımının PCR testlerine havalimanında itiraz edildi.

PCR testleri geçerli sayılmayan futbol ekibinin havalimanında bir süre bekletildiği, sorunun çözülmemesi üzerine de İstanbul’a geri döndüğü açıklandı.

‘Ülkemiz adına özür bekliyoruz’

Galatasaray Spor Kulübü tarafından konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, takımın insan haklarına aykırı muameleye maruz kaldığı belirtildi:

Dostluk havasında bir hazırlık maçı oynamak için gittiğimiz Atina’da, bugün yaşanan olayla birlikte bir Türk takımına karşı net bir ayrımcılık yapılmıştır. Türkiye ve Yunanistan arasındaki mutat diplomatik uygulama dışına çıkılarak zaten uluslararası alanda 72 saat geçerli PCR testleri kabul edilmemiş, yeni test istenmiş, teknik direktörümüz Sayın Fatih Terim ve bazı oyuncularımızın test için yapıcı davranmaları ve ilgili işlemleri yapmalarına rağmen son derece yakışıksız, hatta küstahça bir üslupla davranılmış, çıkarılan zorluklar artarak devam etmiştir. Yunan gümrük personeli ve emniyet güçlerinin bu tavır, uygulama ve davranışını asla kabul etmiyoruz.

Türk bayrağını büyük gururla formasında taşıyan, Avrupa’da Türkiye’yi defalarca temsil eden Galatasaray, ilk kez böyle bir saygısızlığa maruz kalmıştır.

Yönetim Kurulu olarak, hocamızla yaptığımız değerlendirmeler sonucunda takımımızın derhal geri dönmesi kararını almış bulunuyoruz. Yapılan bu insan haklarına aykırı muamele için Yunan makam ve yetkililerinden ülkemiz adına özür bekliyoruz.

Bu süre zarfında olayın ilk anından itibaren bizleri yalnız bırakmayan, kafilemizle irtibatta olan, sorunu dostane ve diplomatik yollarla çözmeye çalışan, başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere, tüm Türkiye Cumhuriyeti Devlet Kurum ve yetkililerine teşekkür ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Bakan Çavuşoğlu’ndan açıklama

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Yunanistan’ın tavrını kınadı ve şu açıklamaları yaptı:

Bugün @GalatasaraySK Futbol Takımımızın Yunanistan’da karşılaşmış olduğu iyi niyetten ve centilmenlikten uzak muamele kabul edilemez.
Tüm takımlarımızın her zaman yanındayız!”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.