Günün Manşetiİklim Krizi

Paris’te iklim acil durumu ilan edildi

0

İklim acil durumu ilan ettiklerini duyuran Paris Şehir Meclisi, gençleri iklim krizi konusunda bilgilendirmek için bir İklim Akademisi kurulacağını açıkladı.

Paris Şehir Meclisi Çevreden Sorumlu Başkan Yardımcısı Celia Blauel, şehir meclisi toplantısı sonrası resmi olarak iklim acil durumu ilan ettiklerini duyurdu. Blauel, küresel ısınmayla mücadele için imzalanan 2015 İklim Anlaşması’na ev sahipliği yapan Paris meclisinin aldığı bu kararın, 2015 yılında koyulan hedeflere ulaşılması amacı ile verildiğini belirtti. Paris Şehir Meclisi tarafından yapılan açıklamada ise, bu karar çerçevesinde gençleri iklim değişikliği konusunda bilgilendirmek için bir iklim akademisinin kurulacağı aktarıldı.

Birleşik Krallık Parlamentosu da, sembolik sayılabilecek önergeyi 10 Mayıs’ta kabul ederek iklim acil durumu ilan emiş; dünya üzerinde bir ilke imza atmıştı. Ardından İrlanda, meclisinden geçirdiği benzer bir önergeyle kararı alan ikinci ülke olmuştu.

İklim Seferberliği  örgütü, dünya genelinde 650 civarı şehirdeki yerel yetkililerin iklim acil durumu ilan ettiğini ve ABD’deki birçok sivil toplum kuruluşunun da bu yönde baskıyı arttırdığını açıkladı.

Hava kirliliği de cezalandırılmıştı

Parist’te geçtiğimiz haftalarda şehir ve çevresindeki hava kirliliği nedeniyle solunum hastalıklarına yakalanan üç kişinin, devlete karşı İdare Mahkemesi’ne karşı açtığı davada da mahkeme, hava kirliliğiyle mücadelede yetersiz kalındığını, devletin de bundan sorumlu olduğunu belirten bir karara imza atmıştı.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.