İklim KriziManşetTürkiye

Paris Anlaşması’na ilişkin kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi

0
Fotoğraf: AA

Paris Anlaşması’nın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun teklifi dün akşamki Meclis oturumunda oy birliğiyle kabul edilmişti.

Kanuna göre, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi‘nin (UNFCCC) 21’inci Taraflar Konferansı’nda kabul edilen ve Türkiye Cumhuriyeti adına 22 Nisan 2016’da imzalanan “Paris Anlaşması”nın mevcut beyan ile birlikte onaylanmasının uygun bulunduğu belirtildi.

Altı yıllık gecikme

12 Aralık 2015 tarihinde Fransa’da gerçekleşen UNFCCC 21’inci Taraflar Konferansı’nda kabul edilmiş, 2016 tarihinde ülkelerin imzasına açılmıştı.

O tarihten bu yana anlaşmayı meclise getirerek onaylamayı reddeden Türkiye, Paris Anlaşması’nı imzalayan fakat onaylamayan altı ülkeden biriydi. Aynı zamanda da anlaşmayı onaylamayan tek OECD ve G20 üyesiydi.

Türkiye’nin BMİDÇS’in gelişmiş ülkeler kategorisini oluşturan Ek-1 listesinden çıkarılmayı ve gelişmekte olan ülkeler kategorisinde yer almayı talep etmesi, anlaşmanın bugüne kadar onaylanmamasının nedenlerinden biri olarak görüldü.

Sekretarya’ya iletilecek

Meclis’te anlaşmanın onaylanmasına ilişkin karar, BM Sekretaryası’na iletilecek ve Türkiye anlaşmaya taraf olacak.

Anlaşmanın onaylanmasıyla Türkiye için iklim değişikliğiyle mücadelede hedef ve politikaların belirleneceği yeni bir döneme girilecek.

Türkiye, 2015’te BM Sekretaryası’na sunduğu ulusal katkı beyanı çerçevesinde emisyon artışını 2030 itibarıyla yüzde 21 azaltma taahhüdünde bulunmuştu. Ancak bu hedefler Türkiye’nin Glasgow’da gerçekleşecek COP26’da açıklaması beklenen 2053 yılında net sıfır emisyona ulaşma hedefiyle veya Anlaşma’nın küresel ısıtmayı 1,5 derece ile sınırlama hedefiyle uyumlu değil.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.