ManşetTürkiye

ÖS(kandal)YM!

0

ÖSYM itiraz eden adayları gece yarısı arayarak “Cevap kâğıdınızda oluşan bir deformasyondan dolayı kâğıdınız yanlış okundu. Düzelttik lütfen tekrar kontrol edin.” dedi.

Sonuçlara yapılan binlerce itirazlarla sıkıntılı günler yaşayan ÖSYM gece gündüz çalışmaya başladı. ÖSYM’nin önceki gece sonuçlarını yanlış hesapladığı bazı adayları arayarak, “Cevap kâğıdınızda oluşan bir deformasyondan dolayı kâğıdınız yanlış okundu. Düzettik lütfen tekrar kontrol edin” dedi.

‘BİR SINIFTA 30’DA 30’

Vatan Gazetesi’nin haberine göre; Adana Ceyhan Anadolu Ticaret Meslek Lisesi’nin 3 no.lu sınıfında sınava giren yaklaşık 30 aday da, puanlar açıklandığında barajı bile geçemediğini öğrenince hem ÖSYM Başkanı hakkında suç duyurusunda bulunmuş ve ÖSYM’ye itiraz etmişti. Sonuçlar geldi. Rehberlik Uzmanı Ahmet Ceyhan, Ticaret Meslek Lisesi’nin 3 nolu salonunda sınava giren adayların sonuçlarında 30 adayın da sonucunun ÖSYM tarafından değiştirildiğini söyledi.

‘GECE YARISI ARADILAR’

ÖSYM’nin puanını düzettiği Ceyhan Halil Çiftçi Anadolu Lisesi mezunu 19 yaşındaki Barış İlyas Mert, hatalı sonuçlar nedeniyle ÖSYM’nin kendilerini perişan ettiğini ve Ankara’ya bile gittiklerini söyledi: “ÖSYM bir yetkili gece 22 civarında bizi aradı. Ben evde olmadığım için abimle konuştular ve abime, ‘Kardeşinizin sınav sonucunda maddi bir hasar vardı. Düzelttik tekrar sonuca bakın’ demiş. YGS-3 puanım 124’ten 375’e yükseldi. Günlerce bize çektirdiler ve sonunda düzelttiler.”

‘ŞAKA YAPIYORLAR SANDIM’

YGS’de ilk sonuçlar açıklandığında 130 puan alarak barajı geçemeyen ve şoka uğrayan Ceyhan İmamoğlu Anadolu Lisesi mezunu 19 yaşındaki Mehmet Can Aksoy, ÖSYM’den arandığında ilk olarak kendisine şaka yapıldığını sandığını söyleyerek şunları dedi: “ÖSYM’den bir görevli gece saat 22’de, cep telefonumu aradı. Bana , ‘Cevap kâğıdınızda bir deformasyon oluşmuştu. Kâğıdınız yanlış okunmuş. Düzelttik lütfen tekrar kontrol edin” dedi. Ben şaka sandım ve neye uğradığımı şaşırdım. YGS-2 puanım 130’dan 240’a yükselmişti.“

‘YIPRATTILAR, DAVA AÇACAĞIZ’

ÖSYM’nin aradığı Ceyhan Endüstri Meslek Lisesi mezunu 19 yaşındaki Barış Bilir şöyle konuştu: “Gece saat 22 sıralarında beni aradılar ve ‘ÖSYM’den arıyoruz. Cevap kağıdınızda bir deformasyon oluşmuştu ve düzelttik’ dediler.

YGS-1 sayısal puanım 125’ten 276’ya yükseldi. Ama bu bize çektirdikleri acıları telafi etmeyecek. Annem tansiyon hastası. Sonuçlar ilk açıklandığında tansiyonu oldukça yükseldi ve hastanelik oldu. Manevi zararın yanı sıra bir de bu korkuyu yaşadık ve yıprandık. Ailem tüm bunlardan dolayı dava açmaya hazırlanıyor.” (Vatan, Milliyet)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.