EğitimManşet

Soruların çalındığı iddiasının ardından ÖSYM Başkanı görevden alındı

0

31 Temmuz’da gerçekleşen KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavının ardından sosyal medyada soruların çalındığına dair iddialar ortaya atılmasının ardından Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alındı.

İddiaya göre Yediiklim Yayınevi’nin deneme sınavlarında yer verilen sorular hafta sonu yapılan KPSS’de çıkan sorularla şıklarına kadar aynıydı.

DuvaR’dan Müzeyyen Yüce’nin haberine göre  tartışmaların odağındaki Yediiklim Yayıncılık iddiaları reddetmedi.

İddianın ardından sınava giren kişiler sosyal medya üzerinden YÖK ve ÖSYM Başkanı’nı istifaya davet etti.

KPSS sorularının sızdırıldığı iddiasıyla ilgili eğitim sendikaları hukuki adımları atacaklarını açıkladı. Sınava giren kişiler CİMER’e başvurarak şikâyetlerini dile getirdi.

Bugün Resmi Gazete’de çıkan karara göre AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün‘ü görevden aldı.
Aygün 2018’de Erdoğan tarafından ÖSYM başkanı olarak göreve getirilmişti.

İddiaların ardından ÖSYM tarafından da Twitter’da bir açıklama yapıldı:

“2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirilmiştir. Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır.”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından da konuya ilişkin açıklama yapıldı:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı vermiştir. İnceleme en kısa sürede neticelenecek ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

Erdoğan da söz konusu açıklamayı alıntılayarak “Devlet Denetleme Kurulumuzun 2022 KPSS ile ilgili yapacağı inceleme sonucunda elde edilen veriler titizlikle değerlendirilecek, gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır. Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz” açıklamasında bulundu.

Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı  da sosyal medya hesabından “Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın talimatıyla KPSS ile ilgili iddialar konusunda Devlet Denetleme Kurulu tarafından çalışmalara başlanmıştır” dedi.

Öte yandan KPSS’de ikinci aşama sınavları 6-7 Ağustos ve 14 Ağustos  tarihlerinde gerçekleştirileceği duyurulmuştu. Fakat söz konusu açıklamaların ardından sınavların tarihlerinde yapılıp yapılmayacağı belirsizliğini koruyor. 

More in Eğitim

You may also like

Comments

Comments are closed.