EğitimManşetTürkiye

Adayların yarısı geçemeyince, YSK barajları düşürülüyor

0

ÖSYM tarafından düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı‘nda (YKS) baraj puanının düşürülmesi için Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan çalışma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a sunuldu.

Bir süredir gündemde olan baraj puanının düşürülmesiyle ilgili Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda üniversite sınavına giren ve 4 yıllık bir bölüm tercih etmek için gerekli olan 180 puan barajının altında kalan adaylar için bir çalışma yapılması istediğini açıklamıştı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de sosyal medya hesabından konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “TYT baraj puanının 140’a, AYT baraj puanının da 160’a çekilmesi teklif ve temennimizdir” demişti.

 Geçen yıl da 180 puandan 170’e düşürülmüştü

YKS 2021’in sonuç raporuna göre sınavın ilk oturumuna giren adayların yüzde 32’si barajın altında kaldı. İkinci oturumda ise sayısal puan türünde öğrencilerin yüzde 38’i, sözel puan türünde yüzde 40’ı, eşit ağırlık puan türünde ise yüzde 52’si barajı geçemedi.

Geçtiğimiz yıl da 4 yıllık 180 puan olan baraj benzeri gerekçelerle 170’e düşürülmüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a YÖK tarafından sunulan teklifin içeriği ile ilgili bilgi paylaşılmazken konuyla ilgili kararın birkaç gün içerisinde verilmesi bekleniyor.

More in Eğitim

You may also like

Comments

Comments are closed.