Doğa MücadelesiEkolojiManşet

Ordu Ulubey’de hafriyat alanı heyelana neden oldu

0
Ordu Ulubey

Ordu Ulubey‘e bağlı Ordu-Sivas karayolundan Yeni Sayaca mahallesi girişi Kirazlar mevkiinde, hafriyat dökülen alanda heyelan meydana geldi. 2018 yılında başlayan Ulubey Gürgentepe yol çalışmaları sırasında çıkan hafriyat, yerel halkın tüm itirazlarına rağmen ormanlık ve 2B olarak bilinen alana dökülmüştü.

Yeni Sayaca halkı, arazilerinin zarar göreceğini, can güvenliğini tehdit edeceği konusunda uyarmalarına ve eylem yapmalarına rağmen, hafriyat dökülmesine engel olamadı. Ana yol çalışmaları sırasında alana plansız, projesiz dökülen dolgu sahasındaki hafriyat kayarak heyelan oluşturdu. Ulubey’e gelen ana su boruları patladı ve Tepebaşı Küme Evlere giden beton yol, kullanılmaz hale geldi.

Ordu Ulubey

Yeni Sayaca Çevre Platformu sözcülerinden Beytullah Seferoğlu, “Karayolu yenileme çalışmaları sırasında zemin güvenliği için yolun doğu tarafına üç yıldır beton fora kazıklar ve duvarlar için hesaplar yapılırken; yolun batı tarafında mahallemizin girişindeki ormanlık alana plansız, projesiz olarak binlerce kamyon dolusu hafriyat döküldü. Bu süreçte köylüler olarak sahada eylem yapıldı, karşı çıkıldı; sesimizi duymadılar, endişemizi önemsemediler” diyerek açıkladı.

Seferoğlu, “Bugün yaşananları bizler 2018 yılında hafriyat dökmeye başladıklarında söyledik. Devletten anayol için ihaleyi alanlar daha fazla kazanacak diye değil ama yetkililer iş bir an önce bitsin diye en yakın yer olarak buraya hafriyat dökülmesine göz yumdular. Zararını biz görüyoruz” dedi.

Ordu Ulubeyliler, bentonit madeninin karşısında durmaya kararlı
Ordu’da maden ihalesi halkı harekete geçirdi: Ulubey Doğa ve Çevre Platformu kuruldu
Ordu Ulubey’de taş ocağı projesi: Çalışma başlarsa burada yaşayamayız

Tarım arazileri de zarar gördü

Mahalle halkının arazilerinin de zarar gördüğünü söyleyen Beytullah Seferoğlu, “Hafriyat dökecekler diye ormanımız yok edildi. Korunaksız dökülen hafriyat kaydı, su boruları zarar gördü. Dolgu sahasındaki yığınak fındık bahçelerine kadar aktı. Hem can güvenliğini tehdit etmiş oldular hem de arazilerimize zarar verdiler. Yol yapanlar kazandı, bizim yaşam alanlarımız tehlikede. Binlerce yıldır selden, taşkından korunan tarım arazilerimiz, yaşam alanlarımız bu hafriyat baskısı sonrası tehlikede” dedi.

Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak da, “Mahallede bentonit madeni işletmesi girişimleri nedeniyle SAYÇEV ve Yeni Sayaca halkıyla birlikte olduk. Yaptığımız halk toplantılarında dökülen toprakları görmüştük. Tehlikeli olduğunu söylediğimizde, hafriyat dökülmesini engellemek için olay yerinde basın açıklaması da yaptıklarını söylemişlerdi. Şimdi heyelan oldu. Hem yol ve su borusu hem de tarım arazileri zarar gördü. Bunun için kim hesap verilecek? Kime ya da kimlere soruşturma açılacak bakacağız. Mahallelilerle birlikte takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

Heyelanlı bölgede ÇED’e gerek görülmemişti: Bilirkişi raporu Orduluların lehine çıktı

You may also like

Comments

Comments are closed.