ManşetDoğa MücadelesiYerel

Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne Valiliğin verdiği onayı bilirkişi heyeti uygun bulmadı

0

Ordu Çevre Derneği’nin (ORÇEV) Melet Irmağı ve Turnasuyu Irmağı arasında kalan bölgede Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin (OBB) deniz dolgusu ve kıyı düzenleme projesinin ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir‘ kararına karşı Ordu 2. İdare Mahkemesi’ne açtığı davada Bilirkişi Raporu, ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararını uygun bulmadı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin daha önceki deniz dolgusu ve kıyı düzenleme projelerinin tümü hakkında da olumsuz görüş verilmiş ve mahkeme, bu raporlara göre ‘ÇED gerekli değildir’ kararlarını iptal etmişti.

İlgili haber: Ordu’da mahkeme kararına rağmen sürdürülen belediye inşaatına mahkeme kararları asıldı

‘Valiliğin verdiği karar uygun değil’

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Altınordu ilçesinin Cumhuriyet, Gülyalı ilçesinin Turnasuyu Mahallelerini kapsayan Melet Irmağı ile Turnasuyu Irmakları arasında yapmayı planladığı, deniz dolgusu ve kıyı düzenleme, yürüyüş ve bisiklet yolu adıyla hazırladığı proje için Ordu Valiliği tarafından ‘ÇED gerekli değildir‘ kararı verilmişti. Ordu Çevre Derneği, proje ile denize zarar verileceği, ekolojik korumanın olmadığı iddiasıyla “ÇED gerekli değildir” kararının bozulması için Ordu 2. İdare Mahkemesi’ne dava açmıştı. Mahkemenin görevlendirdiği bilirkişi heyeti proje alanında yaptığı inceleme sonrası hazırladığı raporu mahkemeye sundu. Rapor, ‘ÇED gerekli değildir’ kararının uygun olmadığı yönünde oldu.

Heyet raporunda belediye tarafından yapılması planlanan “Kıyı Boyu Bisiklet ve Yürüyüş Yolu” projesine Ordu Valiliğince verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararının teknik olarak yeterli ve uygun olmadığı görüşü bildirildi.

‘Kamu yararı yok’

Ordu Çevre Derneği yönetim kurulu adına yapılan açıklamada Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı projenin kamu yararının da olmadığı vurgulanarak “Ordu Büyükşehir Belediyesi Rıhtım ile Turnasuyu Irmağı arasındaki alanda deniz dolgusu ve kıyı düzenlemesi adı altında kamu yararı olmayan parça parça projeler yaparak denizi yok ederek halkın denize ulaşımını ortadan kaldırıyor. OBB’nin deniz dolgusu ve kıyı düzenleme projelerine açtığımız davaları kazandık. Melet Irmağı ile Turnasuyu Irmağı arasındaki yeni projenin de diğerlerinde olduğu gibi halkın denize ulaşımını engelleyen, denize zarar veren proje olduğunu belirterek alınan ‘ÇED gerekli değildir’ kararına karşı dava açtık. Mahkemenin görevlendirdiği bilirkişi heyeti yerinde yaptıkları incelemenin raporunu mahkemeye ilettiler. Hazırlanan rapor haklılığımızı bilim insanları görüşüyle de kanıtladı” denildi.

Kıyı dolgularıyla ilgili kazandıkları iki ayrı dava olduğunun ve Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin bu kararlara uymadığının vurgulandığı açıklamada, “Şimdi sıra mahkemede. Mahkeme gün verecek ve duruşmalı mahkeme olacak. Mahkemenin raporu dikkate alarak karar vereceğini umuyoruz. Son karar mahkemenin. Deniz dolgusu ve kıyı dolgularıyla ilgili kazandığımız ancak Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin uymadığı diğer davalar lehimize sonuçlandığı için aynı özellikte olan bu davanın da lehimize sonuçlanacağına inanıyoruz” denildi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.