DünyaEkolojiManşet

Ölen kişilerin bedenlerinin kompost yapılması uygulamasına New York da katıldı

0

ABD‘de ölen kişilerin cesetlerinin kompost yapılmasına onay veren eyaletler arasında New York da katıldı.

Washington, Colorado, Oregon, Vermont ve Kaliforniya eyaletlerinin ardından,  New York da kişilerin tercih etmeleri durumunda öldükten sonra bedenlerinin organik bir gübre çeşidi olan komposta dönüştürülmesi, demokrat vali Kathy Hochul’un onayını aldı.

ABD’de cesetlerin kompostlaştırılmasını onaylayan ilk eyalet 2019’da Washington olmuştu.

‘İnsan gübreleme’ Washington’da yasalaştı

Yöntem, hali hazırda İsveç‘te yasal. Birleşik Krallık‘ta da bir cesedin tabutsuz veya biyolojik olarak parçalanabilen bir tabutla gömüldüğü doğal cenaze törenlerine izin veriliyor.

Nasıl yapılıyor?

“İnsan kompostlama’  özel yer üstü tesislerinde gerçekleştiriliyor. Ölen kişinin bedeni, talaş, yonca ve saman otu gibi seçilmiş malzemelerle birlikte kapalı bir kaba konuyor ve mikropların etkisiyle yavaş yavaş parçalanıyor. Bir kişinin bedeninden yaklaşık 36 torba kompost ortaya çıkıyor. 

Herhangi bir bulaşmayı önlemek için yapılan bir ısıtma işleminin gerçekleştirildiği yaklaşık bir aylık bir süreden sonra elde edilen toprak, ölen kişinin yakınlarına veriliyor. Bu toprak çiçek, sebze veya ağaç dikiminde kullanılabiliyor.

‘Bir ton karbon tasarrufu sağlıyor’

Bir ABD firması olan Recompose‘un, bu işlemin ölü yakma veya geleneksel cenaze törenlerine kıyasla bir ton karbon tasarrufu sağlayabileceğini belirtiyor. Bu yolla ölüleri yakma işleminin sekizde biri kadar enerji harcanıyor . Tabutla toprağa verme işlemi, ayrıca odun, toprak ve diğer doğal kaynakları tüketiyor. 

İlk insan gübreleştirme tesisi ABD’de açıldı

İnsan kompostlaştırmanın savunucuları, bunun yalnızca daha çevreci bir seçenek olmadığını, aynı zamanda mezarlık alanlarının sınırlı olduğu şehirlerde daha pratik bir seçenek olduğunu söylüyor.

New York eyaletindeki Katolik piskoposlar ise  insan vücuduna “ev atığı” gibi muamele edilmemesi gerektiğini savunarak yasaya karşı çıkıyor. 

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.