DünyaEkolojiManşet

‘İnsan gübreleme’ Washington’da yasalaştı

0

ABD’nin Washington eyaleti ‘insan gübreleme’ denilen, cansız insan bedeninin hızla toprağa dönüştürüldüğü bir yöntemle cesetlerin imhasına izin veren ilk eyalet oldu.

Eyalet meclis üyelerinin geçen ay kabul ettiği tasarı eyaletin Demokrat Valisi Jay Inslee tarafından imzalanarak yasalaştı. Bu yöntem cesetleri yakma yöntimine kıyasla daha çevreci bir alternatif olarak görülüyor. Yöntemin destekçilerine göre, ‘insan gübreleme’ mezar yeri sıkıntısı yaşanan bölgeler için de pratik bir seçenek olabilir.

BBC’nin haberine göre, gübreleme işlemi sonunda elde edilen toprak, hayatını kaybeden kişinin sevdiklerine teslim ediliyor ve bu toprakta bitki yetiştirilebiliyor. Yöntemin yasalaşması için lobi çalışması yapan ve ‘insan gübreleme’ hizmeti vermek üzere bir şirket kurmuş olan Katrina Spade, bu yöntemin daha sürdürülebilir olduğunu belirterek “İnsan bedeninin ‘yeniden kullanımı’ mumyalamaya, gömme ya da yakmaya göre daha doğal, güvenli ve sürdürülebilir bir seçenek. Ayrıca karbon emisyonu ve arazi kullanımında büyük tasarruf sağlayabilir” dedi.

Nasıl yapılıyor?

Spade’in şirketinin uyguladığı yöntemde cesetler, içi alfalfa (kaba yonca), odun yongası ve saz dolu çelik bir konteynere koyuluyor. Konteynerin kapağı kapatılarak 30 gün bekleniyor ve ceset bu süre içinde doğal yollarla çözünerek sonunda “iki el arabasını” dolduracak miktarda toprağa dönüşüyor.

Geçtiğimiz mart ayında ölen ABD’li aktör Luke Perry’nin de biyolojik olarak çözünebilen bir “mantardan kefenle” gömüldüğü açıklanmıştı. Kefenin tasarımcısı Jae Rhim Lee, bu yöntemin cesedin toprakta çözünmesi ya da yakılması sırasında saldığı zehirli maddelerin oranını azalttığını söyledi. .

İnsan gübreleme yöntemi İsveç’te de yasal. Britanya’da ise cesedin tabutsuz ya da doğada çözünebilen tabutlarla gömülmesi gibi “doğal imha” yöntemlerine izin veriliyor.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.