EğitimManşet

ODTÜ’de de cinsiyetsiz tuvalet dönemi başladı

0

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencilerinin topladığı 400’den fazla imza ile tuvaletler karma olacak. Karma tuvalet dönemiyle birlikte kadın ve erkekler cinsiyetsiz tuvaletler ile aynı tuvaleti kullanacak.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri tuvaletlerde kadın erkek ayrımını kaldırmak adına 400’den fazla imza topladı. Cinsiyet ayrımcılığına dikkat çekmek isteyen öğrenciler karma tuvalet talebinde bulundu. Öğrencilerin bu talebini yanıtsız bırakmayan üniversite yönetimi cinsiyetsiz tuvalet uygulamasını hayata geçirdi.

Üniversite yönetimi, karma tuvalet uygulamasına geçtiklerini okulun girişine astıkları ‘Bu binadaki tuvaletlerin hepsi 400+ öğrencinin talebiyle cinsiyetsizleştirilmiştir’ afişleri ile duyurdu.

İlk örnek Boğaziçi

Boğaziçi Üniversitesi’nde de öğrencilerin talebiyle ortaya atılan fikir geçen senenin şubat ayında bazı tuvaletlerde uygulamaya konmuştu. 2014 yılında öğrenciler dilekçe vererek bu taleplerini dile getirmişti. Başlattıkları kampanyadan olumlu sonuçlar almalarıyla birlikte şubat 2016’da cinsiyetsiz tuvalet kullanımı başlamıştı.

 

(Sputnik)

More in Eğitim

You may also like

Comments

Comments are closed.