EğitimLGBTİ+Manşet

ODTÜ’de bayrak ve pankart denetimi…

0

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü 26 Temmuz’da yapılacak mezuniyet törenine ilişkin ayrıntıları duyurdu. Buna göre Rektörlüğün sürpriz bir şekilde Devrim Stadyumu‘na taşıdığı mezuniyet töreni daha önce görülmemiş güvenlik önlemlerine sahne olacak. Saha içinde yürüyüş yapanlar kontrol edilecek, açılan pankartlar ve bayraklar denetlenecek.

DW‘den Batu Bozkürk‘ün aktardığına göre; açıklamada, törenin bu yıl “100. Yıl Cumhuriyet Yürüyüşü” teması ile gerçekleştirileceği de belirtildi. Törende mezun olan ve yürüyüş yapmak isteyen her öğrenci, yürümek için bölümünden bir davetiye alacak. Bunun dışında saha içinde yürümeye izin verilmeyecek. Önceki yıllarda davetiye zorunluluğu bulunmuyordu.

Bölüm başkanlıkları pankartları kontrol edecek

Rektörlük, törende açılacak pankartların öncelikli olarak “100. Yıl Cumhuriyet teması” ile ilgili olmasını amaçlıyor. Bunun dışında “suç unsuru barındırmayan, tehdit, hakaret ve aşağılama içermeyen” pankartların taşınması da mümkün olacak. Fakat alınan karara göre bu pankartlar daha önceden bölüm başkanlıkları tarafından kontrol edilecek. Son kontroller ise tören girişinde yapılacak. Aksi takdirde adli ve idari işlemler uygulanabilecek.

Mezuniyet töreninde yürüyüş yapan öğrenciler Türk Bayrağı, yabancı öğrencilerin ülkelerinin bayrakları ve ODTÜ flaması dışında herhangi bir bayrak taşıyamayacak. Geçtiğimiz yıllardaki mezuniyet törenlerinde açılan LGBTİ+ bayrakları güvenlik görevlilerinin müdahalelerine sahne olmuştu.

Ayrıca Uşak Üniversitesi‘nde geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen mezuniyet töreninde bir öğrenci LGBTİ+ bayrağı açmış, ardından üniversite yönetimi tarafından yapılan açıklamada öğrenci hedef gösterilerek LGBTİ+’lara yönelik nefret söyleminde bulunulmuştu. Eylemi ‘provokasyon’ olarak nitelendiren üniversite, LGBTİ+ bayrağı için de ‘paçavra’ ifadesini kullanmıştı. Ek olarak öğrenci hakkında soruşturma başlatılmıştı. Hedef gösterilen öğrenci ölüm tehditleri almıştı.

Ne olmuştu?

ODTÜ mezuniyet törenleri her yıl öğrencilerin açtığı toplumsal içerikli pankartlarla kamuoyunun gündemine geliyor. Bu yılki tören için ODTÜ Rektörlüğü birbirine zıt kararlar aldı. İlk olarak törenin her zaman olduğu gibi Devrim Stadyumu’nda yapılacağı duyuruldu, ardından bu iptal edilerek fakültelerde parçalı bir şekilde yapılacağı belirtildi. Son olarak tören yine stadyuma alındı.

Kategori: Eğitim

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.