LGBTİ+Türkiye

ODTÜ Rektörlüğü LGBTİ+ etkinliğini yasakladı

0

Rektörlük, yasaklama gerekçesi olarak mahkemenin ‘geçersiz’ dediği kararı gösterdi.

ODTÜ Rektörlüğü, 10 Mayıs’ta ODTÜ’de yapılması planlanan LGBTİ+ yürüyüşüne  ve aynı kapsamda yapılacak etkinliklere izin verilmeyeceğini açıkladı.

GazeteDuvar’dan Nurettin Öztatar’ın haberine göre, “Ankara Valiliği’nin 03.10.2018 tarihli yasaklama kararının halen yürürlükte olması nedeniyle 10 Mayıs 2019 Cuma günü saat 17.00’de Üniversitemizde LGBTİ+ etkinliği adı altında çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenmesi planlanan bu yürüyüşe izin verilmeyecektir” denilen açıklamada, 9-10 Mayıs 2019 tarihlerinde üniversite kampüsüne üniversite personeli ve öğrencileri dışında kimsenin alınmayacağını açıkladı. ODTÜ Rektörlüğü,  gerekli güvenlik önlemlerinin alınması için Ankara Emniyet Müdürlüğü birimleri ile görüşmelerin devam ettiğini de duyurdu.

ODTÜ Rektörlüğü geçtiğimiz yıl da etkinlikleri yasaklamış ancak binlerce öğrenci, cinsiyetçiliğe, homofobiye, transfobiye karşı yürümüştü.

Yasak kararı hukuk dışı

Yasaklama kararını değerlendiren Mülkiyeliler Birliği İnsan Hakları Merkezi Müdürü Hukukçu Dr. Kerem Altıparmak, ne Kaos GL’yi, ne yürümek isteyen öğrencileri, ne de Rektörlüğü bağlayan bir idari işlemin varlığından söz edilebileceğini söyledi.  OHAL sırasında Ankara Valiliği’nin bir yasaklama kararı aldığını hatırlatan Altıparmak, şunları söyledi: “Buna karşı da Kaos GL bir dava açmıştı. Bu dava yakınlarda Bölge İdare Mahkemesinde lehe sonuçlandı. Ama OHAL bittikten sonra bir de bu yazıda bahsi geçen bir yazı Valilikten Emniyete yazılmış. Kaos GL bu ikinci yazıyı da dava etti. İdare mahkemesi bu ikinci davayla ilgili “yazı Valilikten Emniyete yazılmış, sizler açısından bir hukuki sonucu yok o nedenle yürütülebilir bir idari işlem değil” dedi.”

More in LGBTİ+

You may also like

Comments

Comments are closed.