EkonomiGündemManşet

Ocakta dört kişilik ailenin açlık sınırı, asgari ücrete dayandı

0

Türk-İş‘in çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptığı ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın ocak ayı sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre, bu ay 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden ‘açlık sınırı’ 2 bin 219 lira olarak belirlendi. Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı anlamına gelen ‘yoksulluk sınırı’ ise 7 bin 229 lira oldu. Evli olmayan, çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ aylık 2 bin 698 lira olarak hesaplandı.

Bir yıllık gıda enflasyonu yüzde 10.49

Gıda enflasyonunda bir yıllık artış oranı da yüzde 10.49 olarak belirlendi. Araştırmaya göre, Ankara‘da yaşayan 4 kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, önceki aya göre, yüzde 2.62 oranında arttı.

Süt, yoğurt, peynir grubunda, yılın ilk ayında önemli bir fiyat değişikliği görülmediği belirtilen Türk-İş araştırmasına göre,  dana kıyma ve kuşbaşı etin fiyatı arttı, tavuğun fiyatı değişmedi. Balık fiyatındaki artış bu ay da devam etti. En fazla tüketilen hamsi ve istavritin kilogram fiyatı 30 liraya kadar yükseldi.

Bakliyattaki artışın mutfağa ek yükü 45 tl

Yumurtanın fiyatı geçen ay geriledikten sonra bu ay yükseldi. Bakliyat ürünlerinde, nohut hariç tümünün fiyatı arttı. Sadece bu gruptaki ürünlerde efiyat artışının aylık mutfak masrafına getirdiği ek yük yaklaşık 45 lira olarak hesaplandı

Meyve-sebze ortalama fiyatı ise bu ay yüzde 7.51 oranında yükseldi.  Ailenin gıda harcaması içinde ağırlıklı yeri olan yaş sebze-meyvenin geçen ay 5.46 lira olan ortalama kilogram fiyatı bu ay 5.87 lira olarak hesaplandı. Sebzenin ortalama kilogram fiyatı ise geçen ay 5.75 lira iken bu ay 6.19 liraya yükseldi.

Ekmekte önce yüzde 20 artırılan ve geri alınan artışın geçerli olması halinde, aile bütçesine getireceği yükün aylık 47 lira olacağı hesaplandı.

Tereyağı, margarin, zeytinyağı ve ayçiçek yağının fiyatı bu ay değişmedi. Siyah ve yeşil zeytin fiyatı ortalamada az da olsa artarken, çay ve ıhlamur fiyatı ile baharat fiyatları aynı kaldı. Şeker, tuz, bal, reçel, pekmez ve salça fiyatı da bu ay yine değişmeyen ürünler arasında yer aldı.

Kategori: Ekonomi

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.