EmekManşet

Madenciler açlık grevini sonlandırdı, oturma eylemine başladı: Hakkımızı alıncaya kadar devam edeceğiz

0
Fotoğraf: Evrensel

Eskişehir’de, SSS Yıldızlar Holding’e bağlı Doruk Madencilik işçileri, çalışma koşullarının düzeltilmesi, alacaklarının ödenmesi talebiyle başlattıkları açlık grevini beşinci gününde sonlandırdı.

Söz konusu sorunlara çözüm bulunması talebiyle 28 Ağustos Salı günü oturma eylemine başlayan madencilerin Ankara’ya yürümeleri engellendi. Bu engelleme açlık grevini başlatmıştı. 165 madenci, tazminat sorunları, yasal haklarının karşılanmaması ve ücret gibi konularda girilen çıkmaz nedeniyle yerin yüzlerce metre altında açlık grevine başlamıştı. Bu grev sürecinde bazı işçiler fenalaşarak hastaneye kaldırılmıştı.

İHA’nın haberine göre; madene inen Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, işçilerle birlikte dışarı çıktı. Mağduriyetlerinin giderilmesi sözünü alan ve madenden çıkan işçiler, açlık grevlerine son verdi.

Yeryüzüne çıkarak maden önünde beklemeye başlayan işçiler, kendilerine ikram edilen baklavayı ve kumanyayı yiyerek oturma eylemine başladı.

‘Hakkımızı alıncaya kadar devam edeceğiz’

Yaptıkları açlık grevinin ardından konuşan Ümmet Güleç, “Çok zor geçti, inşallah hakkımızı alacağız. Nasip böyleymiş, hayırlısı olsun, hakkımızı alıncaya kadar devam edeceğiz. Beş gün sonra güneş gördük, dünya varmış. Her insan bunu bilmez, dışarıdakiler bunu anlamaz. Anlayan anlar da anlayamayan bilemez” dedi.

‘Hakkımızı alamazsak da tekrar eyleme hazırız’

Yer altında zorlu beş gün geçirmelerinin ardından haklarını alamadıkları takdirde tekrar eylem yapacaklarını belirten Recep Akbıyık, “Beş gün sıkıntılı geçti. Yer altı yer üstü gibi değil, çok farklı ve sıkıntılı. Aç, susuz, yorgun ve bitkin yarı yoldan işimize devam ettik. Başkanımız arkamızda olduğu sürece hakkımızı alırız. Hakkımızı alamazsak da tekrar eyleme hazırız. Güneşe hasret kaldık yani başka bir şey değil. Sadece güneş, güneşe beş gün hasret kaldık” ifadelerini kullandı.

Haklarını alamadıkları takdirde tekrar açlık grevine başlayacaklarını ifade eden Recep Kocabaş, “Bu alın terini eylem ve grev ile almak istemiyoruz, hakkımız olanı en doğalından patronların bize iade etmesini istiyoruz. Toplu sözleşmeden doğan hak ve tazminatlarımızı istiyoruz. Haklarımızı alamadığımız takdirde eylemimiz devam edecek ve yeniden açlık grevine dönecek” dedi.

‘İçerideki beş günümüz çok kötü geçti’

Geçirdikleri beş günün ardından güneşe hasret kaldıklarını belirten Aytekin Karaöz ise “Toplu sözleşmeden doğan haklarımızı ve kıdem tazminatlarımızı istiyoruz başka isteğimiz yok. Haklarımızı alamazsak eyleme devam edeceğiz. İçerideki beş günümüz çok kötü geçti, Ergün başkanımızın sayesinde Allah’a şükür güneş göreceğiz, Allah ondan razı olsun başka diyecek bir şeyim yok” ifadelerini kullandı.

Maden ruhsatı yok: Kömürü dışarıdan aldık

Türk-İş Genel Başkanı Atalay’ın ardından işçilere seslenen Doruk Madencilik yetkilisi Nuri Şerifoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Malumunuz maden ruhsatı olmadığı için santralimiz iki aydır çalıştığı halde maden ocaklarından kömür temin edemedik. Kömürü dışarıdan aldık. Taşıma suyla değirmenin dönmesi çok zor. Çok ciddi bir maliyet oluşturdu. Sıkıntılarımız oldu. Neticede Türk-İş Genel Başkanımız, Holding Genel Başkanı Sebahattin Bey’in görüşmeleri neticesinde az önce yine genel başkanımızın ifade ettiği gibi şöyle bir mutabakat oldu. Çalışan arkadaşlarımız Ekim sonuna kadar yer altı ücretiyle çalışmaya devam edecekler. Onun haricinde ayrılmak isteyen arkadaşlarımız olursa da 3 taksitle tazminat ödemeleri yapılacak. Yani mevcut eski çalışma şartlarında devam edecek arkadaşlar ama yeraltı ücreti alacaklar.”

Öte yandan Doruk Madencilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Yunus Emre Termik Santrali için kömür üreteceğimiz ruhsat sahaları dokuz aydır üzerimize devir edilmemiştir. Şirketimiz bu güne kadar yaklaşık dokuz ay boyunca ruhsatların devrinin gerçekleşeceği düşüncesiyle 270 yeraltı maden işçisini istihdam etmiştir. Gelinen aşamada, yeraltı kömür madeni işçilerinin istihdamını mümkün kılacak kömür sahalarının tarafımıza devrinin gerçekleşmemesi nedeniyle zorunlu ücretsiz izin kullandırma gereği doğmuştur. Bu durum, sendika yöneticileri ile paylaşılmış, yeraltı maden işçilerinin ücretsiz izine zorunlu olarak ayrılacağı bilgisi verilmiştir. Çalışanların söz konusu tazminat alacaklarını da altı eşit taksit şeklinde Ekim 2023 ayı itibariyle ödeneceği tarafımızca taahhüt edilmiştir. Ayrıca, işe devam etmek isteyen personele de yerüstü statüsünde santral işletmesinde görev verilebileceği de tebliğ edilmiştir. TMSF döneminden kalan sendikal alacakları ise şirketimizle herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Maden işçilerinin eylem yaptığı ruhsatlar şirketimize ait değildir. İhalesi yapılan ve tarafımızca kazanılan Adularya Enerji Üretimi Ticari ve İktisadi bütünlüğü çerçevesindeki kömür ruhsatlarının tarafımıza devrinin gerçekleşmesi durumunda işçilerimiz tekrar iş başı yapabileceklerdir.”

More in Emek

You may also like

Comments

Comments are closed.