TürkiyeKoronavirüs SalgınıManşet

NYT: Türkiye Covid-19 kaynaklı ölümlerin sayısını gizliyor olabilir

0

New York Times (NYT), İstanbul‘daki son iki senenin ölüm verilerini inceledi ve sayıların öncesine göre ciddi artış gösterdiğine işaret ederek Türkiye‘nin Covid-19‘la ilişkili ölümler konusunda gerçek verileri paylaşmadığını öne sürdü.

Gazetenin araştırmasına göre bu sene 9 Mart – 12 Nisan tarihleri arasında, geçen yılın ortalamasına göre yaklaşık 2 bin 100 daha fazla ölüm yaşandı. Türkiye’de 9 Mart’ta Covid-19 kaynaklı ölüm açıklanmamıştı, bu sayı, 12 Nisan’da bin 198 arttı. NYT, İstanbul’daki veriler ve açıklanan sayılar kıyaslandığında ölü sayısının çok daha fazla olma ihtimalinin ortaya çıktığını belirtti.

Haberde 2 bin 100 kişinin koronavirüs kaynaklı bir nedenle öldüğüne dair kanıt bulunmasa da yükselişin salgın günlerinde yaşandığına dikkat çekildi.

Fotoğraf: AA

Hastane ve mezarlıklardan haber akışı az

NYT’nin Pulitzer Ödüllü İstanbul Büro Şefi Carlotta Gall ise, hükümetin Covid-19 kaynaklı ilk ölümü 17 Mart’ta açıkladığını hatırlatarak, İstanbul’da ölüm oranının daha önce zıplama yaptığını, yani Covid-19’un Türkiye’ye gelişinin geç açıklanmış olabileceğini savundu.

Konu üzerine araştırma yapan Bentley Üniversitesi Ekonomi Fakültesi‘nden Asistan Profesör Onur Altındağ da benzer sonuçlara ulaştı.

Gall, “Beştepe Sarayı, dikkatlice organize edilmiş bir propoganda kampanyası uyguluyor” diyerek hastanelerden ve mezarlıklardan neredeyse haber akışı olmadığına dikkat çekti. Haberde, mart ayında “provokatif” paylaşımlar sebebiyle 410 kişinin tutuklanmasına da yer verildi.

Kategori: Türkiye

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.