ManşetSivil ToplumTürkiye

Nesin Vakfı’nın banka hesapları bloke edildi: Yetti ama!

0

Yazar Aziz Nesin tarafından 1973’te kurulan Nesin Vakfı’nın banka hesapları bloke edildi.

Hesaplarının bloke edildiğini sosyal medya hesabı üzerinden duyuran, Vakfın yönetimini 1995’te bu yana sürdüren Ali Nesin, “Valilik banka hesaplarımızı bloke etti. Bu Vakıf’ta maaşlı çalışan var, okuyan, beslenen çocuk var demeden, acımasızca… Bir yere kaçtığımız, kaçacağımız da yok, devlet istediği zaman istediğini alır zaten. Banka hesaplarımızı bloke etmek en hafif deyimle ancak hoyratça bir tavır olabilir” dedi.

Rabıta Vakfı ve sonrası

Söz konusu olaya ilişkin açıklamada bulunan Nesin, “2017’de sizlerin de katkısıyla komşu araziyi satın almış, böylece Nesin Vakfı’nı büyütmüştük. Babamın hayaliydi, gerçekleştirdik” diyerek geçen yıl İsmailağa cemaatinden Rabıta Vakfı’nın söz konusu arazinin yanına yerleştiğine ve komşu olduklarına dikkat çekti ve şunları aktardı:

“Eksantrik ve hatta sevimli bulduğum bu cemaatin yanı başımıza gelmesinden hiç rahatsız olmadım, hatta aksine, gülümsemeyle karşıladım. Türkiye farklı inançların, farklı görüşlerin, farklı yaşam tarzlarının bir arada barış içinde yaşayacakları bir ülke olmalı çünkü, aksi hâlde hiçbirimize huzur yok. 1995 Temmuz’unda ülkeye döndüğümde de bu düşüncedeydim, bugün de bu düşüncedeyim. Siyasi tavırlarımı biliyorsunuz… Ama olaylar hiç de umduğum gibi seyretmedi.”

Tehdit, kaçak cami inşaatı, özel hayatın ihlali

Vakfın yanı başlarında kalabalık ve yüksek sesli ayinler düzenlediklerine değinen Ali Nesin, “Bakışlarından ve hareketlerinden rahatsız olmamızı istedikleri anlaşılıyordu. Fotoğraflarımızı çekip özel hayatımızı ihlal ettiler. Tehdit ettiler. Çatalca’da aleyhimize dedikodular çıkardılar. Hiç nedensiz düşmanca bir tavır içine girdiler. Kaçak bir cami (ya da mescit) inşaatına başladılar. İçlerinden biri bize fiziken saldırdı” dedi.

‘Adeta nasırlaştık, sonrası daha vahim…’

Hiçbir zaman tahriklerine kapılmadıklarını ifade eden Nesin, gerekeni yaptıklarını belirterek “Ne yazık ki şikayetlerimizin hepsi resmî mercilerden geri döndü. Arkaları sağlam anlaşılan. Buraya kadar olanlar o kadar önemli değil, biz bu tür mücadelelerle çok haşır neşir olduk, âdeta nasırlaştık. Sonrası daha vahim” şeklinde konuştu.

İzinsiz bağış kampanyası

Bir ay önce Valiliğin, izinsiz bağış kampanyası yaptıkları gerekçesiyle banka hesaplarını bloke ettiğini bildiren Ali Nesin açıklamada şunlara yer verdi:

“Şu anda paramıza ulaşamıyoruz. Hem araziyi hem de o süreçte toplanan parayı istiyorlar. Bir ay boyunca sorunu diyalogla, güzellikle, bu ülkeye ve insanlarına inanan uygar insanlar gibi çözmeye çalıştık, ama olmadı. İzinsiz bağış kampanyası dedikleri de bir Facebook duyurusundan ibaret. Kaldı ki o zamanlar sosyal medya duyurularını kampanyadan sayan bir kanun maddesi de yoktu, üç dört yıl sonra çıktı.”

‘Yetti ama’

Son olarak Ali Nesin şunları söyledi:

“Son bir söz: Nesin ailesi bu ülkenin düşmanı değildir, aksine, Birinci Dünya Savaşı’na, ardından gönüllü olarak Kurtuluş Savaşı’na katılan dedemi de sayarsak, üç kuşaktır karşılıksız bu halka hizmet ediyoruz, izin verirlerse daha da edeceğiz. Yetti ama!”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.