ManşetTürkiye

Necip Hablemitoğlu suikastının zanlısı gözaltına alındı

0

Akademisyen, yazar Necip Hablemitoğlu suikastının zanlılarından eski Özel Kuvvetler Komutanlığı mensubu Nuri Gökhan Bozkır, Türkiye’ye getirilerek Emniyet’e teslim edildi.

Hablemitoğlu ailesinin avukatı Ersan Barkın “Hablemitoğlu suikastı kapsamında 2019’da Ukrayna’da yakalanan kişinin Türkiye’ye getirildiği ve ifadesinin alındığı hususunda bilgimiz Cumhurbaşkanı’nın TV’den açıklamasıyla oldu. Umarız, cinayetin ve ardındaki gücün şüpheye yer bırakmayacak biçimde aydınlanmasına katkısı olur” açıklamasını yaptı.

AA’nın aktardığına göre Bozkır, Ukrayna’da MİT tarafından yakalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam Star TV-NTV ortak yayınında Bozkır’ın Türkiye’ye getirildiğini duyurmuştu:

“MİT uzunca süredir bu suikastın katil zanlılarından olan Nuri Gökhan Bozkır’ın izini sürüyordu. İstihbaratımız Ukrayna’da saklandığını tespit etti ve bu şahsın yakalanarak ülkemize getirilmesi konusunda Zelenskiy ile de önceki devlet başkanlarıyla da konuştuk. Bu kişi cinayetin zanlısı olarak ülkemiz yargısına hesap veriyor. Bu iş neticelendi, FETÖ‘yle irtibatı dışında DEAŞ‘a silah ve mühimmat temin ettiği de bilinen birisi.”

20 yıl önce öldürüldü

Hablemitoğlu, cemaatin devletteki kadrolaşma çalışmalarını ele alan “Köstebek” adlı kitabını yayınlayamadan evinin önünde uğradığı suikastla, 18 Aralık 2002’de öldürülmüştü. Kitap bir yıl sonra tamamlanmamış haliyle yayınlandı.

Çalışma alanına ilişkin çok sayıda kitap ve makalesi bulunan Hablemitoğlu, öldürüldüğü tarihe kadar Ankara Üniversitesi‘nde doçent doktor öğretim görevlisi olarak yirmi yıl süresince Atatürk ilkeleri ve devrim tarihi derslerini verdi.

Suikastla ilgili halen dava açılmadı.

Ankara’da ifade verecek

Nuri Gökhan Bozkır, adli işlemleri gerçekleştirilmek üzere Emniyet Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Bozkır’ın sorgusu, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince yapılacak.

Hakkında, Şanlıurfa 2. Ağır Ceza Mahkemesince “silahlı terör örgütüne üye olma” ve Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliğince “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma ve tasarlayarak öldürme” suçlarından yakalama kaydı bulunan Bozkır, Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde 8 Eylül 2015’te yakalanan ve bomba yapımında kullanılan mühimmat yüklü “soğan tırları” soruşturması sürerken Ukrayna’ya kaçmıştı.

Bozkır, Ukrayna’da bulunduğu dönemde Türkiye’ye iade edilmesine ilişkin süreç devam ederken iltica talepleri reddedilmişti.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.