Dünya

Navaz Şerif: Pakistan ‘terörle savaştan’ çekilecek

0

Pakistan’ın yeni başbakanı olması beklenen Navaz Şerif, seçimi kazanması halinde ülkesinin ABD’nin öncülüğündeki ‘terörle savaş’taki rolünü sona erdireceğini söyledi.

Şerif BBC’ye yaptığı açıklamada, bu hamlenin Pakistan ve dünyanın geri kalanında barış için gerekliği olduğunu vurguladı.

Pakistan, 11 Eylül saldırılarından bu yana ABD’nin bölgedeki radikal İslamcı güçlere karşı yürüttüğü savaşın önemli bir parçası olmuştu.

Pakistan halkı şiddet olaylarıyla gölgelenen kampanya döneminin ardından bu Pazar günü sandık başına gidecek.

Ülke tarihinde ilk kez seçilmiş bir hükümet, bir sonraki seçilmiş hükümete görevi devredecek.

BBC Muhabiri Orla Guerin, Pakistan Müslüman Birliği lideri Şerif’in sözlerinin, Batılı liderlerde kaygı yaratabileceğini söylüyor.

Şerif, Pakistan’ı ‘terörle savaş’ın dışına çekip çekmeyeceği sorusuna, “Evet bunu yapmalıyız’ cevabını verdi.

Ancak Şerif Taliban ve El Kaide’ye karşı yapılan operasyonları durdurup durdurmayacağı sorusunu yanıtsız bıraktı.

Şiddet sürüyor

1990’larda iki kez başbakanlık yapan Şerif bölgeye kalıcı bir barış getirmek için diğer ülkelerle çalışmak istediğini vurguladı.

Bu arada, seçim öncesi ülkedeki şiddet olayları da sürüyor.

Ülkenin kuzeybatısındaki Bannu bölgesinde bulunan bir polis karakolunun önünde düzenlenen intihar saldırısında en az üç kişi öldü, altısı polis 25 kişi de yaralandı.

Polis, hedefin polis karakolu mu, yoksa hemen yakında Avami Ulusal Partisi’nin yaptığı seçim mitingi mi olduğu konusunda net bir bilgi bulunmadığını açıkladı.

Pakistan’daki Taliban güçleri ‘fazla liberal’ bulduğu Avami Ulusal Partisi ve Pakistan Halk Partisi’nin seçim mitinglerine saldırma tehdidinde bulunmuştu.

Öte yandan doktorlar seçim mitinginde platformdan düşen siyasetçi İmran Khan’ın tamamen iyileşmesini beklediklerini açıkladı.

(BBC)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.