ManşetKadın

Musa Orhan dosyası karara bağlandı: Bana bir şey olmaz demişti, gerçekten de öyle oldu

0

İstinaf, Siirt‘te 18 yaşındaki İpek Er‘e cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle tutuklanıp serbest bırakılan eski uzman çavuş Musa Orhan‘a “nitelikli cinsel istismar” suçundan verilen 10 yıl hapis cezasını onadı.

Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 7. Ceza Dairesi, Musa Orhan hakkında Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen cezaya dair başvuruyu karara bağladı.

İstinafın oy çokluğuyla alınan gerekçeli kararında, yargılamaların usul ve esasa uygun olduğu savunularak “Mahkemenin soruşturma sonuçlarına uygun olarak oluşan kanaat ve takdirine, incelenen dosya içeriğine göre, mahkemenin kararında ve ek kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı anlaşıldı” ifadeleri yer aldı.

Adli kontrol kararın devamı

Fail Musa Orhan’ın “nitelikli cinsel istismar” suçunun niteliği, somut delil durumu, dosya kapsamındaki bilgi ve belge içeriklerini dikkate alan daire, ilk derece mahkemesince hükümle birlikte verilen adli kontrol kararının devamına karar verdi.

Fail Musa Orhan’ın avukatlarının beraat yönünde yapmış olduğu itirazlar ise reddedildi. Bir üye hakim ise Orhan’ın beraatine karar verilmesi gerektiğini savunarak dairenin kararına muhalefet şerhi koydu.

Temyiz yolu açık olmak üzere verilen karar, ceza dairesinin oy çokluğuyla alındı.

Ne olmuştu?

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığına 7 Temmuz 2020’de müracaat eden 18 yaşındaki İpek Er, Musa Orhan’ın cinsel saldırısına uğradığını söylemişti. Batman’da 16 Temmuz’da intihar girişiminde bulunan Er, bir ay yoğun bakımda kaldıktan sonra, hayatını kaybetmişti. İpek Er, 18 Ağustos 2020’de tedavi gördüğü Batman Bölge Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetmeden önce yaşadıklarını aktaran bir mektup bırakmıştı.

Hakkında yakalama kararı çıkarılan Musa Orhan 19 Ağustos’ta tutuklanmış, ancak bir hafta sonra serbest bırakılmıştı. “Nitelikli cinsel saldırı” suçundan tutuklanan Orhan, 25 Ağustos’ta avukatının itirazı üzerine tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti.  Musa Orhan, yapılan duruşmalara SEBGİS üzerinden katılıyordu.

Orhan’ın serbest bırakılmasına yönelik tepkilerini sosyal medyada ifade eden sanatçı Ezgi Mola‘ya, şikayet üzerine hakaret suçundan para cezası verilmişti. 

Siirt Valiliğince, 16 Temmuz 2020’de açığa alınan Orhan, “nitelikli cinsel saldırı” suçundan hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle İçişleri Bakanlığınca Jandarma Genel Komutanlığından ihraç edilmişti.

Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde eylül ayında görülen duruşmada, mahkeme sanığın tutuklanması taleplerini reddetmiş 3 Aralık 2021 tarihinde ise karar duruşmasında Orhan hakkında 10 yıl hapis cezası verilmişti. Tutuklama taleplerini reddeden mahkemede, Orhan hakkında yurt dışına çıkış yasağını kapsayan adli kontrol kararı vermişti.

Kadınlardan tepki

Karar üzerine kadınlar ve kadın örgütlerinden tepki gecikmedi. Sosyal medya hesaplarından açıklama yapan örgütler, “Bana bir şey olmaz’ demişti, gerçekten de öyle oldu” diyerek adalet istedi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.