KadınManşetTürkiye

Ezgi Mola’ya ‘Musa Orhan’a hakaret’ten para cezası: Onur, şeref ve saygınlığını rencide etti

0

Oyuncu Ezgi Mola hakkında geçen yıl Batman’da intihar eden İpek Er‘in, bıraktığı mektupta,  kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu yazdığı Musa Orhan‘a sosyal medyadan hakaret ettiği gerekçesiyle açılan davada karar açıklandı.

Mola, 5 bin 200 TL cezaya çarptırılırken, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş’un suç duyurusu üzerine yürütülen soruşturmanın ardından hazırlanan iddianamede, Mola hakkında ‘sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret’ ve ‘hakaret’ suçlarından 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istenmişti.

Orhan halen tutuksuz yargılanıyor

Batman’ın Beşiri ilçesinde yaşamına son veren 18 yaşındaki İpek Er, bıraktığı mektupta, Siirt’te görevli Uzman Çavuş Musa Orhan’ın kendisine cinsel saldırıda bulunduğu iddiasını yazdı.

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı‘nca hazırlanan iddianame, Siirt 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Orhan hakkında, ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan 12 yıldan az olmamak üzere hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Tutuksuz sanık Orhan’ın yargılanması sürerken, olayın ardından sosyal medyadan tepki yağdı. Oyuncu Ezgi Mola da 20 Ağustos 2020’de sosyal medya hesabından tepki paylaşımında bulundu.

2 yıl 4 aya kadar hapis istemi

İddianame, Ankara 31’inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek, Mola hakkında 24 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Olayın ardından sosyal medyada ‘Ezgi Mola yanız değildir’ etiketiyle başlatılan kampanyada Mola’ya destek mesajları yağdı. Aralarında siyasetçiler, müzisyenler, oyuncuların da olduğu sosyal medya kullanıcıları paylaştıkları gönderilerle Mola’ya destek oldu.

Ankara 31’inci Asliye Ceza Mahkemesi, ‘basit yargılama’ usulüyle görülen davada bugün kararını açıkladı. Mola’nın, ‘sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret’ ve ‘hakaret’ suçunu işlediğine kanaat getiren mahkeme, 90 günlük adli para cezası verdi.

Eylemin alenen gerçekleşmesi nedeniyle artırıma gidilerek 105 güne çıkarılan ceza, “cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri” göz önünde bulundurularak 65 güne indirildi. Böylece oyuncu Ezgi Mola, 65 gün adli para cezasına (5 bin 200 TL) çarptırılırken, hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verildi.

‘Onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek somut bir fiil isnat etti’

Mahkeme tarafından açıklanan gerekçeli kararda, Mola’nın sosyal medya paylaşımında Musa Orhan’ı hedef aldığı belirtilerek şöyle denildi:

Dava konusu paylaşım tarihi itibariyle ayrı bir davada sanık olarak henüz yargılama aşamasında olan ve suçlu olup olmadığı konusunda kesinleşmiş bir mahkeme kararı olmayan katılana yönelik olarak, sanığın, ‘tecavüzcü, şerefsiz’ şeklinde paylaşımda bulunmak suretiyle katılanın onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek şekilde somut bir fiil isnat ettiğine kanat getirmiştir. Ayrıca ‘şerefsiz’ kelimesini kullanmak suretiyle de katılana yönelik olarak sövme eyleminde bulunduğu anlaşılmıştır.”

Orhan’ın avukatı: Linç kültürüne dur diyecek bir karar

Kararla ilgili açıklama yapan Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş şunları söyledi:

“Bu karar sosyal medya üzerinden kanıksanmış toplumsal linç kültürüne ‘dur’ diyecek bir karardır. Dosya hakkında hiçbir bilgisi olmadan sosyal medyadan hakaret etmek, hedef göstermek sosyal medya tacirliğidir. Bağımsız Türk yargısına güvenmeliyiz. Ayaklar altına aldığınız masumiyet karinesi bir gün size de lazım olur.”

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.