DünyaManşet

Mültecileri kurtaran kaptan Klemp, Paris Ödülü’nü reddetti

0

Akdeniz’de yüzlerce mülteciyi kurtaran Alman kaptan Klemp, Paris’in verdiği ödülü ‘Kimin kahraman, kimin yasadışı olduğuna karar verecek otoritelere ihtiyacımız yok’ diyerek reddetti.

Akdeniz’de yüzlerce mülteciyi boğulmaktan kurtaran Alman Kaptan Pia Klemp, Paris’in en önemli onur nişanını geri çevirdi. Fransa’nın başkenti Paris’in en saygın insani ödülü olarak bilinen Paris Kent Madalyası‘nı (La Médaille Grand Vermeil de la Ville de Paris) reddeden Pia Klemp, yetkililerin mültecilere yönelik tutumunu hatırlatarak ‘ikiyüzlülük’ eleştirisinde bulundu. Klemp, Facebook’ta paylaştığı mesajında, “Kimin ‘kahraman’, kimin ‘yasadışı’ olduğuna karar verecek otoritelere ihtiyacımız yok” ifadelerini kullandı.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo‘ya da seslenen Klemp şunları söyledi: “Mürettebatımız her gün mültecileri zor koşullardan kurtarmaya çalıştığı için bana madalya vermek istiyorsunuz. Bu esnada sizin polisiniz, sokaklarda yaşamak zorunda bıraktığınız insanların battaniyelerini çalıyor. Siz de protestoları bastırıyor ve mültecilerin, iltica talep edenlerin haklarını savunan insanları suçlu gibi gösteriyorsunuz”.

Bunun ardından bir açıklama yapan Belediye Sözcüsü ise Klemp ile irtibata geçeceklerini belirtti. Açıklamada, “Paris şehri mültecileri desteklemek, onlara barınma imkânı sağlamak ve saygı görmelerini garantiye almak için tamamen seferberdir” denildi.

Racketa’nın ekip arkadaşı

Pia Klemp bir gemi kaptanı, hayvan ve insan hakları aktivisti ve Almanya’dan gelen 2011-2017 yılları arasında Sea Shepherd organizasyonunda deniz hayvanlarını korumak için çalışmalar yaptı. İtalya tarafından 2 yıldır soruşturma geçiren Klemp, binden fazla göçmeni boğulmaktan kurtardı. Klemp, “Benim yargılanmamdan daha kötüsü, göçmenleri kurtarmanın suç haline gelecek olması” demişti. Pia Klemp, Akdeniz’deki yüzlerce mülteciyi kurtardıkları için ekip arkadaşı Alman kaptan Carola Rackete ile birlikte ödüle layık görülmüştü. Klemp, İtalya‘da yasadışı göçmenliğe yardım etmekten yargılanıyor. Suçlu bulunması halinde 20 yıl hapis cezası alabilir.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.