İnsan HaklarıManşetTürkiye

‘Dilovası’nda Suriyeli ve Türkler arasındaki gerginlik yabancı karşıtlığına dönüştü’

0

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Dilovası ilçesinde bir köpeğin zehirlendiği iddiası sonrası iki gündür bölge halkı ve Suriye uyruklu kişiler arasında yaşanan gerginliğe dair yaptığı açıklamada, olayların yabancı karşıtlığına dönüştüğü konusunda uyardı.

DHA‘nın aktardığına göre, yaşanan olaylarla ilgili bilgi alan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, bugün Dilovası ilçesindeki muhtarlarla bir araya gelerek konuyla ilgili açıklama yaptı.

Yavuz, yaptığı açıklamada “İlçemizde Suriyelilerin, vatandaşlarımızın evlerini taşladıklarına yönelik maalesef bir provokasyon gerçekleşti. Sosyal medya, maalesef içerik ve paylaşımlar itibariyle çarpıtılmaya ve farklı amaçlarla kullanılmaya müsait bir alandır. O yüzden bu konuda herhangi bir vatandaşımızın evine direkt bir saldırı gerçekleşmemiştir” dedi

Vali Yavuz, şunları kaydetti:

“Bir evcil hayvanın, köpeğin öldürülmesi sonrasında, hayvanın sahipleri ve şüphelendikleri şahıslar arasında yaşanan tartışma ve tartışmanın kısa sürede kavgaya dönüşmesi neticesinde, bölgede bulunan güvenlik görevlilerimiz olaya süratle müdahale etmiştir. O akşam için sorun çözülmüştür. Daha sonra ölen köpeğin ölüm sebebiyle ilgili gerekli teknik inceleme ve tahliller yapılması için numuneler alınmış ve ilgili kuruma gönderilmiştir.”

Daha sonra sosyal medyada bir takım provokatif paylaşımlar yapılmaya başlandığını belirten Yavuz, “Özellikle yabancıların, Suriyelilerin vatandaşlarımızın evlerini taşladıklarına yönelik maalesef bir provokasyon gerçekleşti. Yani gerçeğe aykırı bir beyan oluştu” diye belirtti.

Videodan hareketle bir sonuç elde edilmek istendiğini ifade eden Vali Yavuz, “Biz başından itibaren bu konuyla ilgili polisimiz ve istihbarat birimlerimiz ile gerekli teknik çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Elbette hayvanın ölümünden büyük bir üzüntü duyduk. Çünkü biz her insana, her canlıya, merhamet ve şefkat gösteren bir medeniyetin mensuplarıyız. Ama bu konunun başka bir mecraya çekilmesi de bizi açıkçası üzdü” diye konuştu.

‘İlçedeki olaylar yabancı karşıtlığına dönüştü’

Yaşananların ilçede bir yabancı karşıtlığına dönüştüğünü söyleyen Seddar Yavuz, sosyal medyadaki paylaşımlara karşı uyarıda bulundu. Yavuzi şunları söyledi:

“İlçemizde olaylar, dün akşam bir yabancı karşıtlığına dönüştü. Bütün vatandaşlarımıza özellikle çağrımız, sosyal medya maalesef içerik ve paylaşımlar itibariyle çarpıtılmaya ve farklı amaçlarla kullanılmaya müsait bir alandır. O yüzden bu konuda herhangi bir vatandaşımızın evine direkt bir saldırı gerçekleşmemiştir. Dilovalı kardeşlerimiz de, özellikle köpeği ölen ve onun yakın arkadaşları mahallede bulunanlarla o mahallede mukim olan ve geçici koruma altında olan Suriyeliler arasında çok kısa süren bir olay meydana gelmiştir. Olayın özeti budur.”

’10 Suriyeli geri gönderme merkezine teslim edildi’

Olaylarda ağır yaralanan kimse olmadığını belirten Vali Seddar Yavuz, hayati tehlikesi bulunan ve herhangi bir şekilde ağır yaralanan kimse bulunmadığınu aktardı.

Olaylara dahil olanlara yönelik ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli süreç başlatıldığı ve olaya karışanlarla ilgili adli işlem yapıldığı bilgisini veren Yavuz, “Bu olaya karıştığını değerlendirdiğimiz yabancılardan 10 tanesiyle ilgili de tedbir amaçlı geri gönderme merkezimize teslim edilmiştir. Konu adli ve idari yönden soruşturulmaktadır” diye belirtti.

Sağduyu çağrısı

Vali Seddar Yavuz, “Bütün vatandaşlarımızın bu konuda sakin, sağduyulu olmalarını, toplumumuzu karıştırmak isteyenlere fırsat vermemelerini özellikle rica ediyoruz” dedi.

Güvenlik birimlerinin ve devlet yetkililerinin konuya hakim olduğunu kaydeden Yavuz,  “Bazı sosyal medya mecralarının olayı çok abartarak, sanki binlerce insan tepki göstermiş gibi bir yaklaşım içinde olduğunu gördük. Dün akşam toplanan bütün kalabalık, sayısı 150’yi geçmeyen, sınırlı sayıda bir vatandaşımızdan oluşmaktadır. Kendilerine de konunun doğrusu anlatılmıştır ve dağılım gerçekleşmiştir” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Kocaeli’nin Dilovası ilçesine bağlı Mimar Sinan Mahallesi‘nde, bir vatandaşa ait bir evcil köpek ölmüştü. Köpeğe bakım sağlayan kişi, hayvanın Suriyeliler tarafından zehirlendiğini öne sürmüştü.

İddia sonrası 1 Temmuz gecesi mahalleli ile bölgede yaşayan Suriye uyruklu kişiler arasında taşlı ve sopalı kavga çıkmıştı. Olaylara müdahale eden polis ekipleri, kavgaya karışan tarafları gözaltına almıştı.

Şüpheliler hakkında işlem başlatılırken, düzensiz göçmen oldukları tespit edilen 10 kişi de sınır dışı edilmek üzere Kocaeli İl Göç İdaresi’ne gönderilmişti.

Olayların sosyal medyada ‘Suriyeliler, Türklere saldırdı’ yönünde paylaşılması üzerine, dün gece Dilovası’nda toplanan bir grup, sloganlar eşliğinde Suriyelilerin yaşadığı evlere saldırmak istemiş, ancak polis ekiplerinin müdahalesi sonrası grup olaysız bir şekilde dağılmıştı.

You may also like

Comments

Comments are closed.