ManşetTürkiye

Mithat Sancar’dan, Derik’te faili meçhulden yargılanan Çitil hakkında soru önergesi

0
Mithat Sancar

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Mithat Sancar, hakkında birçok insan hakkı ihlali soruşturması bulunan ve faili meçhuller yargılamasında beraat etikten sonra tümgeneralliğe terfi eden Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Musa Çitil’le ilgili İçişleri Bakanlığı’na soru önergesi verdi.

Mithat Sancar

Mithat Sancar

Çitil, Derik’teki faili meçhuller davasından 21 Mayıs 2014’te beraat etmiş, beraatı Yargıtayca da onanmıştı.

Sancar’ın İçişleri Bakanlığınca yanıtlanmasını istediği sorular şöyle:

Musa Çitil

Musa Çitil

– Musa Çitil neden terfi ettirilmiştir?

– Musa Çitil terfi ettirildikten sonra Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı’na hangi gerekçelerle atandı?

– Bölge halkına yaptığı iddia edilen işkenceler, tecavüz ettiği kadınlar, öldürdüğü sivil ve silahsız kişiler ortadayken ve bu nedenlerle açılan davalarda etkili yargı sürecinin işlemediği AİHM kararlarıyla sabitken, Musa Çitil görevine nasıl devam edebilmekte ve hatta terfi alabilmektedir? Bu zatı terfi ettirerek taltif eden mercilerin bu fiillere ortak olduğunu düşünüyor musunuz?

– Bu atamanın yeni savaş politikalarıyla nasıl bir ilgisi vardır?

– Musa Çitil’in, devletin karanlık uygulamalarının açtığı yaraların hala taze olduğu Diyarbakır, Mardin ve Urfa illerini kapsayan Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı’na atanması sizce bölgede yaşayanlar üzerinde nasıl bir etki yaratacaktır? Yaratacağı bu etkinin barışın tesisi için olumlu herhangi bir etkisinin olacağını düşünüyor musunuz?

– Daha önce haklarında insan öldürme, işkence, kötü muamele, tecavüz ve benzeri suçlarla dava açılmış kaç jandarma mensubu vardır? İçişleri Bakanlığı bu kişilerle ilgili hangi hukuki ve idari işlemleri yapmıştır?

(Agos)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.