ManşetTürkiye

Mithat Sancar: Seçime Yeşil Sol Parti ile gireceğiz

0

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Halk TV canlı yayınında konuk olduğu “Liderler Masası” programında tarihin en kritik seçimine girildiğinin altını çizerek “Seçim süreci çok mühim. Bu iktidar değiştiğinde demokratik dönüşüm yakalanabilmesi için biz ittifaklarımızla en büyük güvence olduğumuza inanıyoruz. Böyle bir güçten yoksun bırakma hakkımız, şansımız yok. Yeşil Sol Parti‘yle seçime gireceğiz. Yeşil Sol Parti bizim bileşenlerimizdendir. Hızla örgütlenmesini tamamladı. Yeşil Sol Parti’yi engelleselerdi başka seçenekler çıkaracaktık” dedi.

Sancar, depremin ağır bedelinin aday çıkarma kararlarını gözden geçirmelerine neden olduğunu da belirtti. HDP Eş Genel Başkanı Sancar, “Bu deprem doğal afet değil sadece, siyasi bir felakettir. Bu felakette kayıplarımız çok büyüktü. Seçime az bir süre yaşadığımız bu ağır yıkım daha farklı bir yol izlememiz gerektiği konusunda yeterince acı bir mesaj oldu” dedi.

‘Binde bir ihtimal bile olsa kapatma riskinin olduğu bir sürece girmeyiz’

2021’de özellikle diğer muhalefet partileriyle görüşmelere açık olduklarını söylediklerini hatırlatan Sancar, “Biz altılı masa tarafından cumhurbaşkanı adayı belirlenirse kendisine destek vereceğimizi söylemiştik ama bu konuda karşılık alamadık. Bundan sonra parlamentoda nasıl bir yol izleyeceğimiz sık sık soruluyor. Kapatma davası var. Bu iktidarın bilinçli bir stratejisidir. Dava açıldığı zamanda bu değerlendirmeyi yaptık. Bu dava seçim dönemine sarkıtılır. Binde bir ihtimal bile olsa kapatma riskinin olduğu bir sürece biz kendimiz girmeyiz. Bunu parti meselesi olarak düşünmeyin” ifadelerini kullandı.

Sancar, HDP ve seçime birlikte girecekleri Yeşil Sol Parti’nin logolarına ilişkin ise şunları söyledi:

“Yeşil Sol Parti ve HDP logolarının benzeştiği bir logo tasarlamıştık. Açıkçası kafa karışıklığına yol açmamak için bu logonun benzeşmesi konusunda bir kaygımız da yok. İttifak bileşenlerimiz kendi amblemleri ile gireceklerini yeniden söyledikleri için biz ısrar etmedik. MYK kararımızı sunduğumuzda arkadaşlar düşünme süresi istediler. Sonra kendileri kararlarını değiştirmek istemediklerini söylediklerine biz de tek liste kararımızı esnettik.”

‘Bütün dengeleri gözetiyoruz’

Kazanımları tehlikeye sokacak hiçbir yolun ittifakları tarafından benimsenmeyeceğini aktaran Sancar, şunları aktardı:

“Bütün dengeleri gözetiyoruz. Bu ittifak kolay kurulmadı. Genişleme çalışmalarımız da devam ediyor. Kısacası Emek ve Özgürlük İttifakı herhangi bir bileşenine kazanımlarını tehlikeye sokacak bir nedeni kabul etmez. En iyi sonucu alacak formülleri bulacağız. Ortak liste konusunda da bir mutabakatımız var. Diğer ittifaklarda koşulan formüllerden daha farklı formüllerle çalışıyoruz. Ayrıntıları vermem doğru olmaz. Ama gözetilen temel husus; daha önceki kazanımlarımızın daha altına düşmemek. Bu ittifakın yeni katılımlarla genişlemesi çalışmalarına da son güne kadar devam edeceğiz. Sol Parti de bunlardan biri. Görüşmelerimiz var.”

Sancar, 100’ün üstünde milletvekili çıkarmayı hedeflediklerini belirterek “Türkiye’nin felaket iktidarından kurtulmasını istiyoruz” dedi.

Demirtaş’tan ‘özgür yarınlar’ mesajı

Son olarak Edirne Cezaevi‘nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Halk TV yayınına sosyal medya hesabından bir mesaj gönderdi. Demirtaş’ın mesajında şu ifadeler yer aldı:

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.