DünyaManşet

Mısır, sahil kasabası Ras El-Hekma’yı 22 milyar dolara BAE’ye sattı

0

Mısır, içinde bulunduğu döviz krizini aşmak için sahil kasabası Ras El-Hekma‘yı  22 milyar dolar karşılığında Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) sattı.

BAE’nin başkent Kahire’nin yaklaşık 350 km. batısında, Akdeniz‘in kıyısında bulunan kasaba için önerdiği “geliştirme projesi”nin kapsamı henüz tam olarak bilinmiyor.

Euronews‘e konuşan Mısır Serbest Bölgeler Yönetimi Genel Müdürü Hüssam Heiba, “CNBC Arabistan” kanalına verdiği demeçte, Ras el-Hikma’yı geliştirme projesinin 22 milyar dolara mal olacağının tahmin edildiğini söyledi. Ras El-Hekma bölgesini geliştirmek için yerel ortaklarla birlikte çalışmak üzere BAE’den bir konsorsiyumun seçildiğini kaydeden Mısırlı yetkili, projeye yönelik ilk yatırımların 22 milyar doları aşabileceğini bildirdi. Heiba müzakerelerin tamamlandığını ve sözleşmeyi imzalamaya hazırlandıklarını da ekledi.

Abu Dabi’nin, Mısır’ın kuzey kıyısındaki arazileri satın almak ve geliştirmek için görüşmelerde bulunduğunu ilk kez Bloomberg gündeme getirmişti. Middle East Eye adlı internet haber sitesinin aktardığına göre, şehrin geliştirilmesi için planlanan proje, Mısır İmar Bakanlığı ile ve BAE Maliye Bakanlığı arasında yürütülecek.

Sisi döviz arıyor, muhalefet satışı sert eleştiriyor

Döviz sıkıntısı yüzünden zor günler geçiren Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi‘nin turistik kasabayı satması, muhalifler tarafından sert bir şekilde eleştiriliyor.  Döviz sıkıntısını aşma uğruna Mısır’ın en güzel kıyı bölgelerinden biri olan Ras el-Hikma’dan vazgeçilmesi halktan da tepki topluyor.

Mısırlı oyuncu Amr Waked de “Burayı satmanıza kim izin verdi, burası annenizin ya da babanızı özel mülkü mü?” diyerek tepkisini dile getirdi.

Mısır ulusal para birimi, ülkenin yaşadığı ekonomik darboğaz yüzünden son bir yıl içinde karaborsada ABD doları karşısında yüzde 50 değer kaybetti. IMF heyeti, 10 milyar dolar tutarında yeni bir kredi açılması için ülkeye yaptığı iki haftalık ziyareti dün tamamladı.

109 milyon nüfusu sahip Mısır’da enflasyon, ağustos verilerine göre yıllık yüzde 40’ın üstünde.

Mısır’da halkın yarısından fazlası açlık sınırının altında bir gelirle yaşıyor. Sisi’nin son 10 yıllık iktidarı döneminde Mısır’ın dış borcu 164 milyar dolara çıktı. Merkez Bankası’nda 34 milyar dolar döviz rezervi kalan Mısır’ın bu yıl 40 milyar dolar borç ödemesi gerekiyor.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.