Dünya

Mısır Devlet Başkanı Mursi’den 3 kente olağanüstü hal ilanı

0

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, kanlı olaylara sahne olan Bur Said, Süveyş ve İsmailiye kentlerinde olağanüstü hal ilan etti. Mursi, ulusa sesleniş konuşmasında, üç kentte 30 gün boyunca 21.00 ile 06.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağını söyledi.

Port Said olarak da bilinen Bur Said’de bir holiganizm davasında 21 kişiye ölüm cezası verilmesinin ardından patlak veren olaylarda en az 33 kişinin öldüğü belirtiliyor. Başkent Kahir’de de ise Mursi’nin politikalarını protesto edenler dört gündür Tahrir Meydanı’nda polisle çatışıyor. Hükümete yöneltilen eleştirilerin başında, yeni anayasanın ifade ve inanç özgürlüğünü korumaması ve ekonomik koşulların iyice kötüleşmesi geliyor.

Bur Said’de geçen yıl El Masri futbol takımıyla karşılaşan Kahire’nin El Ahli takımı futbolcuları ve taraftarları maçın ardından saldırıya uğramış; izdiham, bıçaklama ve darp sonucu 74 kişi hayatını kaybetmişti. Bu olayla ilgili olarak yargılanan 21 kişiye ölüm cezası verilmesi üzerine Bur Said kenti yine karıştı. El Masri taraftaları tutukevine ve karakola saldırdı.

El Ahli takımı taraftarları, Hüsnü Mübarek’in 30 yıllık iktidarına son veren devrim sürecinde Tahrir Meydanı’nda ön saflardaydı.

(BBC Türkçe)

 

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.