Doğa MücadelesiManşet

Mezeköy’de direnen kadın: Bizi insandan saymadan çiğnediler

0

AYDIN- CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Aydın’ın Köşk ilçesinde jeotermal elektrik santraline (JES) karşı direndikleri için jandarmanın şiddetine maruz kalan köylüleri ziyaret etti.

Mezeköylü kadınlar Öztunç’a jandarma saldırısı sırasında yaşadıklarını anlattı.

Dava süreci devam etmesine rağmen hukuksuzca jeotermal kaynak sondajı yapmak için araziye girmeye çalışan şirkete direnen köy halkı, üç gün önce karşısında jandarmayı bulmuş, aralarında kadınlar ve çocukların da bulunduğu grup darp edilmiş ve bazıları gözaltına alınmıştı.

Jandarmanın saldırısı gece boyunca da devam etmiş, ‘çıkması muhtemel olaylar’ gerekçesiyle Kaymakamlık kararıyla köye giriş çıkışlar bir hafta süreyle yasaklanmıştı.

Ağzımdaki lokmayı alıp zenginin cebini doldurmasınlar

Öztunç’un konuştuğu halktan bir kadın şunları söyledi:

“Devlet bizim elimizden bu şekilde alacak olsun tarlamızı, ‘cephanelik yapacağız, savaş çıktı’ desin, biz bir kuruş para istemiyoruz, umurumuzda değil. Ama benim ağzımdaki lokmayı alıp ötekinin cebine koymasın, zenginin cebini doldurmasın.

Köylünün hiçbiri gelmedi; herkesi korkutmuşlar, bastırmışlar. Kaç kişiyi aradıysam gelmedi. Fidanlarımızı ezmişler. Benim yaptığım şey, sadece ‘Fidanlarımı ezmeyin’ dedim onlara. Fidanlarım kuruyacak biliyorum. ‘Ezmeyin, kıyıya koyun, kıyısından geçim gene’ dedim. O gün de asker, jandarma bizi kenara itti. Adam, önden elini kolunu sallaya sallaya, güle güle geçti. Arkadan araçlarını götürdü, döktü oraya kamyonlarını, döktü fidanların üzerine. Bir kadın iç kanama geçirmiş, birisi beyin travması geçirmiş. Bu nedir ya? Benim onlara söylediğim; ‘İtmeyin kardeşim, biz de sizi itmeyelim’.”

Canımız yandı

Mezeköylü başka bir kadın ise şöyle konuştu:

“Kadın hakları demeden, bizi insandan saymadan çiğnediler, vekillerimizle beraber çiğnediler. Biri dizimin üstüne bastı, koca ayaklarıyla böyle ezdi. Allah da onları ezsin. Bizim arkamızda devlet yok, Allah var. Emir büyük yerden geldi ama askerlere bir şey demiyoruz. Ama askerler ‘şuraya cephanelik yapacağız’ desin, nöbet beklemezsem ben insan değilim. Oruç ağzıyla benim çocuklarım kenarında namaz kılar, torbalarını doldurdular. Saati 20 liraya kadın tuttular, doldurdular ve bunların elinden söke söke aldılar. Kenan denen adam, ‘Senin tarlayı tarumar yapacağım’ dedi, dediği gibi yaptı. Canımız yandı.”

Biz eşkıya mıyız?

Bizim karnımız doyuyor bununla, geçim kaynağımız. Biz kuş, kurt yesin diye küçük ağaçların zeytinlerine ellemiyoruz. Onların da yiyeceklerini ellerinden aldılar, yazıklar olsun.

AKP burada kazandı, en sonunda bunu yaptı. Gecenin 3’ü ya, biz anarşist miyiz, ot mu yetiştiriyoruz? Sokaklarımızda yaşayamıyoruz, çocuklarımız gezemiyor. Askerler zap zap geziyor. Biz eşkıya mıyız? Gitsinler teröristleri bulsunlar o zaman. Biz kimi desteklediysek bizim bağrımıza bastılar.

Başka bir Mezeköylü de “Aldığımız haberlere göre jandarmalar, burada şirketin yetkilisi var, Kenan, arabaya bindirip şirketin adamına burada özel korumalık yapıyor, devletin paralarıyla” dedi.

Askeri özel şirketlerin güvenlik görevlisi yaptınız, yargılanacaksınız

Köylülere, avukatların davayı takip edeceğini ve pazartesi önerge vererek knonuyu  Meclis’e taşıyacaklarını söyleyen Öztunç, “10 ayları kaldı, bunlar gidecek, ondan sonra biz bu işi durduracağız” dedi:

“Ne sıkıntı olursa biz ilgileneceğiz, köylüye de bunu söyleyin, yürekleri rahat olsun, biz bu işi çözeceğiz. Meclis’te çıkıp konuşmalar yapacağız, bu işi büyüteceğiz. 37 kilo kadın dövülmez, hiç kimse dövülmez. Bu konuyu gündeme getirmeye devam edeceğiz.”

Öztunç, CHP’li vekillerle yağptığı açıklamada İçişleri Bakanı Süleyman Soslu’ya seslenerek, “Askeri özel şirketlerin güvenlik görevlisi yaptığınız için yargılanacaksınız kardeşim” dedi.

You may also like

Comments

Comments are closed.