İklim KriziManşet

Meteoroloji uyardı: Sıcak dalgası Türkiye’yi saracak

0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), bugünden (11 Haziran) itibaren Türkiye genelinde sıcaklıkların yükseleceğine dair uyarı yaptı.

MGM, Marmara, Ege ve Akdeniz genelinde halihazırda mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklar görüldüğünü ve bugünden itibaren hava sıcaklıklarının daha da yükseleceğini açıkladı.

Mevsim normallerinin 8-12 derece üstüne çıkacak

Beklenen sıcak dalgasının etkisi ile sıcaklıkların Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz ve Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde mevsim normallerinin 8-12 derece üstüne çıkması bekleniyor. Diğer bölgelerde ise 4-8 derecelik bir artış bekleniyor.

NTV Meteoroloji editörü Dilek Çalışkan’ın bildirdiğine göre sıcak dalgası Cezayir’den gelerek özellikle ülkenin batı bölgelerinde etkili olacak.

Aydın, Manisa ve Antalya’da sıcaklık 45 dereceyi bulacak

Aydın, Manisa ve Antalya’da sıcaklıkların yarından itibaren 45 dereceye ulaşması bekleniyor. Balıkesir’in 39-42, İzmir’in 37-40, Bursa’nın 37-39, Ankara’nın 34-36 ve İstanbul’un 32-34, Urfa ve Diyarbakır’ın 36-40, Adana’nın 37-42, Sakarya’nın 36-39, Malatya’nın 33-36, Kayseri’nin 31-35, Bolu’nun 32-35 derece olması bekleniyor. Samsun, Trabzon ve Erzurum’da ise sıcaklıklar 25-30 derece olacak.

Hafta sonuna doğru beklenen yağışla sıcaklıklar düşebilir.

Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinde gök gürültülü sağanak yağış beklentisi var.

‣ Kentleri bekleyen tehlike: Sıcak dalgası

Sıcak havaya bağlı rahatsızlıklara dikkat

Uzmanlar, sıcaklık artışlarının organların iflasına ve ölüme yol açabileceğini söylüyor. Dünya genelinde birçok ülkede yüksek sıcaklıklara bağlı ölümler kaydedildi.

‣ Hindistan seçimlerinde 33 görevli aşırı sıcak nedeniyle öldü
‣ Meksika’daki şiddetli sıcak dalgası, yüzlerce ‘uluyan maymun’un ölümüne neden oldu
‣ 
İklim krizi: Aşırı sıcaklar Hindistan ve Meksika’da 100’den fazla can aldı

MGM, özellikle kronik rahatsızlığı olan kişilerin, yaşlıların ve çocukların 11.00-16.00 saatlerinde dışarı çıkmamaları gerektiği konusunda uyardı.

Sıcaklıkla mücadele edebilmek için bolca su içmek, yağlı ve tuzlu yiyeceklerden kaçınmak, sıcağa uygun giysiler tercih etmek ve bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda hemen doktora gitmek hayati önem taşıyor.

‣ Sıcaklıklar 40C’yi geçecek: Sıcak dalgalarında sağlıklı kalabilmenin, rahat uyumanın yolları
Klimanız yoksa sıcak dalgasında uyuyabilmek için 40 ipucu

Sıcak günlerden daha sıcak günlere

Mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklıklar ülke genelinde kronik bir hal almaya başladı.

Şubat ayında da bir sıcak dalgasının etkisiyle kara ve deniz sıcaklıkları yükselmiş ve 2024 Şubat’ı en sıcak şubat olarak kaydedilmişti.

Bu yılın bahar aylarında ülke genelinde sıcaklıklar mevsim normalinin üzerinde seyretti. Nisan ayında ortalama sıcaklık, 1991-2020 Nisan ayı ortalaması olan 12,3 derecenin 4,6 derece üstüne çıkarak 16,6 dereceye ulaştı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Barış Önol, haziran ayının başında sıcak günlerin bittiğini ve daha sıcak günlerin kapıda olduğunu belirtmişti. MGM tahminleri Önol’un uyarılarını doğruladı.

Sıcak dalgası Türkiye’de: Neden ısınıyoruz?

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.