EnerjiManşetTürkiye

Mersin Nükleer Karşıtı Platform: Her şey çok geç olmadan, nükleer sevdasından vazgeçin

0

Mersin Akkuyu‘da inşasına devam edilen nükleer santralde yıldırım düşmesi sonucu meydana gelen trafo patlama sonrası Mersin Nükleer Karşıtı Platform bir açıklama yaptı.

Akkuyu’nun uzun zamandan beri doğal güzellikleriyle değil, kazalarla, patlamalarla, doğa katliamlarıyla anıldığı kaydedilen açıklamada, “Çünkü, Akkuyu’da nükleer santral inşa ediliyor. Bütün Dünya biliyor ki nükleer santral demek; kaza demek, arıza demek, doğa katliamı demek… Kısacası ‘ÖLÜM’ demektir” denildi.

‘Önlem alınabilirdi’

Mersin NKP tarafından yapılan açıklamada, alınmayan önlemlere dikkat çekilerek, “Bir yıldırım düşmesi sonucu patlıyorsa, birkaç yıldırımla(!) nükleer santralin patlamayacağının garantisi nedir?” diye soruldu:

Trafo ile gündeme gelen yıldırım düşmesi iddiası ve yağan bir yağmur sonrası oluşan bu kadar kolay önlem alınabilecek teknolojik sistemlerin olmasına rağmen, bir doğa olayına bile çözüm üretmemiş olan Rosatom’un kontrolünde işletilecek olan nükleer güç santralinde ileride neler yaşanabileceğini tahmin etmek bile istemiyoruz.

En son 31.10.2021 tarihinde gece saatlerinde aldığımız bir haberde, nükleer santral inşaatının olduğu yerde trafo patladı. Sorumlu şirketlerin açıklamasına göre, ‘Yıldırım düşmesi sonucu oluşan patlama kısa sürede kontrol altına alındı’ denildi.

Şirketin açıklamasını doğru kabul etsek bile, sıfır hata ve kazayla çalışması gereken nükleer santrale güç sağlayan ve her türlü ileri teknoloji korma donanımına sahip olması trafo, bir yıldırım düşmesi sonucu patlıyorsa, birkaç yıldırımla(!) nükleer santralin patlamayacağının garantisi nedir?”

‘Yaşanan bu kazanın da takipçisi olacağız’

Yaşanan olayın çok ciddi olduğunun kaydedildiği açıklamada, yetkililer kamuoyunu doğru bilgilendirmeye davet edildi ve bu kazanın takipçisi olacağı da belirtildi:

Akkuyu Nükleer Güç Santrali şalt tesisinde 31.10.2021 tarihinde yaşanan yangın olayıyla ilgili yerinde inceleme yapılamamış olunması ile birlikte aldığımız duyumlar durumun ne kadar ciddi olduğunu göstermektedir. Şalt tesisinde çalışma yapıldığı esnada oluşan bu iş kazası ile ilgili:
1 -Yıldırım düşmesinden dolayı yaşandığı ifade edilen kazada teknik sorunlar var mıdır?
2-Kaza anında elektrik akımına maruz kalarak herhangi bir can kaybı yaşanmış mıdır? Eğer yaşandı ise kaç teknik elaman bu duruma maruz kalmıştır?

Bu acı olay ile ilgili yetkilileri kamuoyuna ivedi olarak doğru bilgilendirmelerine davet ediyoruz. Yaşanan bu kazanın da takipçisi olacağımızı buradan yetkililere bildiriyoruz.”

‘Nükleer sevdasından vazgeçin’

Çok daha acı sonların yaşanmasına sebep olmadan inşaatın durdurulması ve nükleerden vazgeçilmesi gerektiğine de şöyle dikkat çekildi:

Çok daha basit ve standart yapım işlerinde bile yaşanmayan kazalar Akkuyu nükleer güç santrali inşaatında her an yaşanan ve sonu çok acı haberlerle biten olaylar haline dönüşmüştür.

Sadece Mersin için değil tüm Türkiye ve Akdeniz coğrafyası için açıkça bir tehdit oluşturan güç santrali inşaatı adeta felaketlerin merkezi haline gelmiştir. Bu bir tüp patlaması değildir… Başta Mersin’i ve hemen sonrasında bütün Akdeniz havzasını yok edecek böyle bir kazanın bedelini Mersin ve çevresinde yaşayan insanlar dahil bütün canlılar ödeyecektir. Ülkemiz için çok daha acı sonların yaşanmasına sebep olmadan inşaatın durdurulması ve yaşanan kaza ile nükleer sevdasından vazgeçilmesi elzem haline gelmiştir.

Ne Mersin’de ne Sinop’ta, ülkemizin ve Dünya’nın hiçbir yerinde nükleer santral istemiyoruz. Her şey için çok geç olmadan, nükleer sevdasından vazgeçin çağrımızı buradan bir kere daha yüksek sesle haykırıyoruz.”

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.