Ekonomi

Merkez Bankası: Döviz dalgalanmaları olağan işlemlerden kaynaklı

0

Merkez Bankası (MB), rezervlerde yaşanan dalgalanmaların olağan işlemlerden kaynaklandığını belirterek, “Öngörülmeyen bir durum söz konusu değildir” açıklamasını yaptı. Ayrıca, ‘para politikası ve likidite yönetimine ilişkin tüm araçların kullanılmaya devam edileceği’ ifade edildi.

Merkez Bankası (TCMB), döviz rezervlerindeki azalma ve TL’nin değer kaybına ilişkin açıklama yaptı. Rezervlerdeki dalgalanmaların olağan olduğu saunulan açıklamada, piyasalardaki dalgalanmaların yakından takip edildiği, gerekli araçların kullanılmaya devam edileceği kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Ülkemiz ekonomisine ilişkin makro göstergeler koordineli politika adımlarının etkisiyle dengelenme sürecinin devamına işaret etmektedir. Öncü veriler ilk çeyrekte yurt içi talepte ılımlı bir toparlanmanın gerçekleştiğini göstermektedir. Mal ihracatı ve turizm talebindeki güçlü seyirle birlikte net ihracat büyümeye yüksek katkı vermektedir. Bu çerçevede cari dengedeki iyileşmenin hızlanarak sürmesi beklenmektedir.

Ekonomik dengelenme sürecinde para politikası fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda şekillenirken maliye politikası ile güçlü eşgüdüm enflasyonla mücadeleyi desteklemektedir.

Diğer taraftan, Merkez Bankası rezervlerini güçlendirme politikasına kararlılıkla devam etmektedir. Bu doğrultuda, geçtiğimiz yıl finansal piyasalarda yaşanan oynaklıklar sonrasında rezervlerde artış trendi gözlenmiştir. Brüt rezervlerde yaşanan dalgalanmalar ise olağan işlemlerden ve dönemsel unsurlardan kaynaklanmakta olup öngörülmeyen bir durum söz konusu değildir.

Finansal piyasalarda gözlenen oynaklıklar ve sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmekte olup, para politikası ve likidite yönetimine ilişkin tüm araçlar, fiyat istikrarını sağlamak ve finansal istikrarı desteklemek amacıyla kullanılmaya devam edilecektir.”

(Gazete Duvar)


More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.