EkonomiManşetTürkiye

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti

0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, yedi  aylık görev süresinin ardından, 2 Aralık Cuma gecesi  istifa kararını açıkladı.

8 Haziran 2023’te göreve gelen Hafize Gaye Erkan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Her bir karış toprağı için bedel ödenmiş bu topraklarda doğmuş, büyümüş, eğitim görmüş bir vatan evladı olarak, bu kutsal görev şahsıma tevdi edildiğinde kişisel koşullarımı hiç önemsemeden ülkeme geldim ve görevimin başına geçtim. O dönemde de daha yaşını doldurmamış bir evladın annesi olarak böyle yoğun bir görevi sürdürmenin zorluklarının elbette farkındaydım. Devletimize ve milletimize hizmet edebilmek adına bugüne kadar yorulmadan gece gündüz görevimin başında yer aldım.”

Hakkındaki iddialar için “itibar suikasti” ifadesi kullanan Erkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “affını” talep ettiğini açıklayarak, “Kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum” dedi.

Göreve geldiği süre itibariyle Merkez Bankası rezervlerinin arttığını söyleyen Erkan, “Gelinen noktada ekonomi programımız meyvelerini vermeye başlamıştır. Rezervlerimizdeki artış, ekonomik veriler ile enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler bu başarının kanıtıdır” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda merkez bankasının ilk kadın başkanı olan Erkan, açıklamasını şu sözlerle sonlandırarak istifasını sundu: “Hasseten Amerika’da özel sektörde geçen 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemden sonra, evladıma da bırakacağım en büyük miras olan ülkeme ve milletime hizmet etme imkanını bana sunan ve görev sürem boyunca desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve minnetlerimi arz ediyorum”

Yeni başkanı Mehmet Şimşek önerecek

Erkan’ın istifasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de yazılı bir açıklama yaptı.

Ekonomi programının aynı şekilde devam edeceğini belirten Şimşek, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yürütülen ekonomi programımız, kesintisiz ve kararlılıkla devam etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ekonomi ekibimize ve uyguladığımız programımıza desteği ve güveni tamdır” ifadelerini kullandı.

Hafize Gaye Erkan’a teşekkürlerini sunan Şimşek, “Merkez Bankası eski Başkanı Sayın Hafize Gaye Erkan’ın aldığı karar tamamen şahsidir ve kendi takdirleridir. Aldığı bu kararı saygı ile karşılıyor ve ülkemize sunduğu kıymetli hizmet ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Yeni Merkez Bankası Başkanının kendi önerisi doğrultusunda atanacağını belirten Mehmet Şimşek, açıklamasını şöyle sonlandırdı:

“Önerim doğrultusunda yeni atanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum. Bu çerçevede ekip olarak güçlü işbirliği ve​ içinde fiyat istikrarı hedefimize emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz.”

 

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.