ManşetDoğa Mücadelesi

Manisa Caferbey’de çöp tesisi istemeyen vatandaşlara dava açıldı

0

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından Caferbey‘de yapılmak istenen çöp tesisine karşı yaşam alanlarını koruyan üç vatandaş hakkında dava açıldı. Caferbeyliler söz konusu çöp tesisine hem mera alanlarını etkileyeceği hem de sularını kirleteceği nedeniyle uzun bir süredir karşı çıkıyorlar.

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmak istenen çöp transfer merkeziyle ilgili olarak üç kişi hakkında yapılan hakaret ve tehdit suçlamasına ilişkin olarak Yeşil Gazete‘ye konuşan Salihli Çevre Derneği Başkanı ve davanın avukatı Seçil Ege, “Böyle bir suçun işlendiğine dair herhangi bir delil olmadığı gibi jandarmanın kendi çektiği kayıt üzerinden suç isnad ediliyor. O kayıtlarda da ne hakaret ne tehdit var. Tamamen bir baskı oluşturmak amacıyla açılmış bir dava” dedi. Ege, vatandaşlara ve sivil toplum örgütlerine seslenerek Caferbey halkını yalnız bırakmamalarını istedi.

‘ÇED raporu dahi yok’

Vatandaşlar haklarında hakaret ve tehdit suçlamasıyla açılan davaya ilişkin olarak Salihli Çevre Derneği’nin Sekreteri Hakkı Uysal ise suçlamalara konu olan olayı şöyle anlattı:

“Çöp tesisinin yapılacağı yer, mera alanı ve aynı zamanda içme suyunun da bulunduğu bir yer. Caferbeyliler de ‘Manisa Büyükşehir Belediyesi nedeniyle hem meramız gitti hem de suyumuz atıklar nedeniyle kirlenecek’ diyerek tesise karşı çıktılar. Köylüler şirkete ait dozerlerin alana girmesini engellemeye çalıştılar. Bunun karşılığında üç vatandaş işlerini engelledikleri için şikayet edildi. Bunun sonucunda vatandaşlar hakkında soruşturma başlatıldı.”

Uysal, Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin çöp tesisini oldu bittiye getirmeye çalıştığını belirterek “Konuyla ilgili olarak hukuki yollara başvurduk. Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu dahi alınmadan böyle bir yola girdiler.  Köyde halkı tahrik edercesine ölçümler yaptılar. Vatandaşlar buna karşı koyuyorlar” diyor.

Köylüler Kasım 2021’de iş makinelerinin alana girişini engellemek için de günlerce nöbet tutmuşlardı:

‘Burada bir rant kapısı açılıyor’

Söz konusu tesisin faaliyetlerini gerçekleştiren şirketin suç duyurusuyla haklarında soruşturma açılan üç vatandaş yarın Salihli Adliyesi’nde hakim karşısına çıkacak. Uysal “Burada bir rant kapısı açılıyor. 2008’den beri bu mücadele devam ediyor. Kasım başında köylü yeniden harekete geçti” şeklinde konuşuyor. Vatandaşlar sosyal medyadan seslerini duyurmaya çalışıyorlar:

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.