Doğa MücadelesiManşet

Maçka parkı için gece nöbeti

0

Beyoğlu, Beşiktaş ve Şişli arasında kalan yeşil alanın çitlerle kapatılması üzerine mahalle sakinleri akşam saatlerinde Maçka Parkı’nda bir araya geldi.

Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri Projesinin Dolmabahçe ayağı için bir kısmı kapatılan Maçka Demokrasi Parkı’nın Beşiktaş Stadyumu’na bakan kısmı çitlerle çevrildi. İBB tarafından yürütülen proje hakkında bilgi sahibi olmak ve olası bir kesimin önüne geçmek isteyen vatandaşlar sosyal medya üzerinden örgütlenerek akşam saatlerinde parkta bir araya geldi. Parkın çitlerle kapatılan bölümüne kadar yürüyen vatandaşlara CHP İstanbul Milletvekilleri Sezgi Tanrıkulu, Gülay Yedekçi ve Selina Doğan da eşlik etti. Proje hakkında değerlendirmelerde bulunan vatandaşlar daha sonra dağıldı.

Firma yetkilisi: Ağaç kesimi olmayacak

Proje hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlara projenin yürütücü firmasında görevli bir yetkili “Parkta kesinlikle ağaç kesimi olmayacak” diyerek karşılık verdi. Firma yetkisine sorularını yönelten vatandaşlar cevap alamayınca parkın kapatılan kapısına kadar yürüdü. Burada kısa bir süre proje hakkında değerlendirmelerde bulunan vatandaşlar daha sonra dağıldı.

Bu vadinin İstanbul’da ender yeşil alanlardan bir tanesi olduğunu söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu “Bütün bölgeye hizmet veren ve tek nefes alınabilecek bir yer. Bu bölgenin bir sakini olarak buradayım. Parkı zaman zaman kullanıyorum. Hiçbir bilgilendirme olmadan açıklama olmadan buranın kapatılmış olması son derece yanlış” dedi.

“Bu bölge nefes alabildiğimiz tek alan”

Köpeği ile parka gezmeye gelen tiyatro sanatçısı Tilbe Saran “Burada büyüdüm, burada yaşlandım. Deprem sırasında burası bütün bölge halkı tarafından kullanıldı. Her bir ağaç bizim için çok kıymetli. Temiz hava alabildiğimiz, toprağa basabildiğimiz sosyalleştiğimiz bir alan ve bu bölgede başka böyle alan yok” ifadelerini kullandı. Bir mahalle sakini ise “Yeşil bizim için çok kıymetli. Burası nefes alacağımız tek alan. Hiçbir şekilde böyle bir şeye tevessül etmesinler, yoksa karşılarında halkı bulacaklar” dedi.

 

(T24)

You may also like

Comments

Comments are closed.