DünyaLGBTİ+Manşet

Macaristan eşcinsel çiftlerin evlat edinebilmesini yasakladı

0

Macaristan Parlamentosu, anayasadaki “aile” konseptinin tanımını değiştirerek eşcinsel çiftlerin çocuk evlat edinmesini yasakladı.

Salı günü Meclis’te onaylanan değişiklikle beraber anayasada artık, “Ailenin temelinde evlilik ve ebeveyn-çocuk ilişkisi yatar. Anne kadın, baba erkektir” ifadeleri yer alacak.

‘LGBTİ+’ler için kara bir gün’

Yasalara göre Macaristan’da sadece evli çiftler çocuk evlat edinebilse de, geçmişte evli olmayan insanlar için bazı istisnalar yapılabiliyordu. Eşcinsel çiftler bu sayede çocuk evlat edinebiliyordu.

İnsan hakları grupları kararlara tepki gösterdi. Uluslararası Af Örgütü’nün Macarisan kolunun direktörü David Vig, “Bugün Macaristan’daki LGBT’ler ve insan hakları için kara bir gün” dedi.

Szajer eşcinsel seks partisinde yakalanmıştı

Tasarı, Macaristan Başbakanı Viktor Orban‘ın liderliğindeki Fidezs Partisi tarafından sunuldu. Geçtiğimiz haftalarda tasarının mimarlarından olan ve homofobik söylemleriyle bilinen partinin milletvekili Jozsef Szajer, koronavirüs kısıtlamaları sırasında eşcinsel bir seks partisinde yakalanmış ve sonrasında istifa etmişti.

Szajer, hükümetin muhafazakar uygulamalarında katkısı olduğunu ve anayasa değişikliği önerisini kendisinin yazdığını da her fırsatta dile getiriyordu.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.