İklim KriziKentManşet

Libya’da meydana gelen selde ölü sayısı 20 bine yükselebilir

0

Libya‘nın doğusundaki Derne kentinde yaşanan sel felaketinde ölü sayısının 18 bin ile 20 bin arasına yükselebileceği resmi olarak da ifade edildi.

Libya’da sel felaketinde ölü sayısı 5 bin 300 olarak duyurulmuş, yaklaşık 10 bin kişi de kayıp olarak açıklanmıştı.

Deutsche Welle‘nin aktardığına göre, Derne Belediye Başkanı Abdülmenam El Hayiti, El Arabiya televizyonuna yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Çok yüksek bir ölü sayısı bekleniyor. Derne kentinde yıkıma uğramış bölgelerden yola çıkarsak 18 bin ila 20 bin ölü söz konusu olabilir.”

Önce Yunanistan‘da etkili olan Daniel Kasırgası Libya’yı pazar günü vurmuştu. Yoğun yağışlar Derne yakınlarındaki iki barajın yıkılmasına neden olmuş ve 125 bin kişinin yaşadığı liman kentini sular altında bırakmıştı.

Sel sonrasında kent sokaklarının metrelerce çamur altında kaldığı görülmüştü. Libya’nın El Beyda, El Marc, Susa ve Rahat kentlerinin de selden etkilenen bölgeler arasında.

Libya’da bir yandan arama kurtarma ekipleri enkaz altında kalanlara ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor ancak can kurtarma umutları azalıyor. Hayatını kaybedenlerse kitlesel olarak defnediliyor.

‣ Libya’da sel: En az üç bin kişi yaşamını yitirdi, binlerce insan kayıp
‣ Libya’daki sel felaketinin bilançosu uydu görüntülerine yansıdı

Libya’ya yardımlar

Sel felaketinden kurtulanlar için Libya’ya uluslararası yardım gönderilmeye devam ediyor.

Almanya‘dan bölgeye 100 aydınlatmalı çadır, 1000 portatif yatak, 1000 izomat ve 80 jeneratör gönderildiği öğrenildi.

Alman Teknik Yardım Kuruluşu sözcüsü yardımları taşıyan sekiz tırın yola çıktığını açıkladı.

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü de lojistikçilerden ve tıbbi personelden oluşan bir acil müdahale ekibinin Derne’ye ulaştığını duyurdu.

Uluslararası Göç Örgütü‘ne göre Derne’de evsiz kalanların sayısı 30 bin.

Suudi Arabistan merkezli medya kuruluşu Arab News Avrupa‘ya gitmek için buraya gelen sığınmacıların da sel felaketinde ölenler arasında olabileceğini yazdı.

Akdeniz’de iklim krizi ve kasırga

Islak ve nemli hava kasırgaları besliyor. Kasırgaların şiddetinin ve sıklığının artmasındaki bir diğer etken de sıcak deniz suyu. İklim bilimciler, son yıllarda Akdeniz’in 3°C ısındığı uyarısında bulunuyor. Deniz sularının ısınması da kasırgaları yoğunlaştırıp ortaya çıkan rüzgarları hızlandırıyor.

“Akdeniz’de oluşan kasırgaların en yoğun olduğu dönem, Akdeniz’in güney sularının en sıcak olduğu eylül ayının sonundan yıl sonuna kadar olan dönemdir” diyen bilim insanları, Atlantik ve Pasifik bölgelerindeki kasırgalarda en az 27°C su sıcaklığının ideal olduğunu ancak Akdeniz’deki kasırgaların daha soğuk sularda oluşabildiğini vurguluyor. Meteorologlar ise Akdeniz’deki su sıcaklığının halihazırda yaklaşık 28°C olduğunu belirtiyor.

İklim krizi sel riskini nasıl artırıyor?

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.