Dünya

Libya’da liberaller kazandı

0

Libya’da, Kaddafi’den sonraki ilk genel seçimlerden liberaller (Ulusal Güçler İttifakı) zaferle çıktı. Ancak bağımsız milletvekillerinin hükümetin kurulmasında etkin olması bekleniyor.

Libya Seçim Komisyonu’nun verdiği bilgiye göre, genel seçimlerden geçici yönetimin başbakanı Mahmud Cibril önderliğindeki liberal Ulusal Güçler İttifakı birinci parti olarak çıktı. Parti, aday listeleri üzerinden dağıtılan 89 sandalyenin 39’unu almayı başardı. İkinci parti olan Müslüman Kardeşler’in sandalye sayısı ise 17’de kaldı.

Meclisin artan kontenjanı ise bağımsız adaylar arasında paylaşılıyor. Siyasi tercihi fazla netlik göstermeyen bağımsız adayların, hükümetin kurulmasında önemli rol oynayacağı tahmin ediliyor. Libya’da kurucu meclis, 120’si bağımsız, 80’i parti listelerinden seçilen 200 vekilden oluşuyor.

Libya seçimleri Arap Baharı’ndan sonra İslamcı partilerin sandıktan zaferle çıktığı Tunus ve Mısır’a kıyasla istisna teşkil ediyor.

Kadın oranı yüzde 16

Resmi seçim sonuçlarına göre Libya meclisine 33 kadın milletvekili seçildi. Bunun, partilerin seçim listelerinde kadın ve erkek adaylara yer vermesini zorunlu kılan bir yasal düzenleme ile mümkün olduğu ifade edildi. 7 Temmuz’da yapılan seçimlere katılma oranı yüzde 62 oldu.

Libya’da hükümetin kurulmasından sonra Anayasa komisyonu’nun seçilmesi bekleniyor. Anayasa Komisyonu’nun 120 gün içinde anayasayı hazırlaması öngörülüyor.

Deutsche Welle Türkçe

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.