Dış Köşe

Kürtaj Yasak! Farkında mısınız ? – Zozan Özgökçe

0

Van’da bir kadın istenmeyen bir gebelik yaşıyorsa, ciddi hastalıklar yaşıyor olsa da, 12 çocuğu olsa da, çocuklarının bir kısmı engelli olsa da doğurmak zorunda. Hele bir de kürtaj yaptıracak parası yoksa mecburen doğurmak zorunda. Bugün bu durumda bir kadının kürtaj olamama korkusu ile gözyaşı döktüğüne ve aynı şekilde yanında olan 2 kızının ‘tüm sorunlarımızın üstüne bu sorunun eklenmesi psikolojimi bozdu’ demesine tanık oldum.

Tabii tanık olduğum başka bir durum ise kürtaj yapma yetkisi bulunan Jinekologların bu yetkilerini kullanmamaları idi. Kadın böbrek ve tansiyon hastası. Kimlikte 44 yaşında ama daha büyük olduğunu söyleyen kadın hamile olduğunu böbrekleri için doktora gittiğinde öğreniyor. Büyük bir şok yaşıyor. Bu çocuğun doğması demek 15 nüfuslu evlerinde ağır bir yük daha demek oluyor. Kadının kocası çalışmıyor. O da hasta. Ayakları tutmuyor. Kadın 14 kişi ile bir konteynırda yaşıyor ve evin tüm yükü üzerinde. Sadece bir kızı asgari ücret karşılığı çalışıyor.

Muayene olduğu doktor kendisine böbreklerindeki rahatsızlık sebebi ile hamileliğinin sorunlu olacağını söylüyor ama Jinekologlar kadına ‘git özelde aldırabiliyorsan aldır ama hastanemiz kürtaj yapmıyor’ diyorlar. Kadınla Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine gidiyorum. Doktora “hangi yasal dayanağa göre kürtaj yapmıyorsunuz?” diye soruyorum. Cevap: ‘Yasa falan yok, yapmıyoruz’ oluyor. NOKTA…

YYÜ Eğitim ve Araştırma hastanesine gidiyoruz. Doktordan aldığımız yanıt ‘Kürtaj yapmıyoruz, DOWN sendromlu bile olsa çocuk almıyoruz artık.’ NOKTA…

Başka doktorlarla konuşuyoruz. ‘Bu vicdan meselesi, doktora kürtaj yap denilemez’ diyor.

Peki bu vicdan sahibi doktorların bu kadının doğum yaparken ölmesi durumunda 12 çocuğunun annesiz kalması karşısında vicdanları ne olacak?

Peki bu vicdan sahibi doktorların, bu kentin yoksul sokaklarında çalışan çocuklar karşısında vicdanları ne olacak?

Peki bu vicdan sahibi doktorların, bir deri kemik olmuş çocuklar karşısında vicdanları ne olacak?

Peki bu vicdan sahibi doktorlar, madem Jinokoloji branşını seçmişler ve vicdanlarını AKP hükümeti ile fark etmişler, daha önce kürtaj yaparken vicdanları neredeymiş? Başbakanlarına biat etmek için mi vicdanlarını hatırlamışlar?

Peki bu vicdan sahibi doktorlar, yasalara ve tıbbi bilgilerine göre mi hareket ediyorlar yoksa fetvalara göre mi?

Peki bu vicdan sahibi Jinekologlar, kadının en doğal hakkı olan kürtajı yapmayı bilmelerine rağmen ‘yapmama tercihim var’ diyerek kadınları zor bir yaşama sürüklemelerini nasıl açıklıyorlar?

Şunu da merak ediyorum, kürtaj yapmayan jinekologlar neden bu dalı seçmişler?

Kasap, kabzımal falan olsalarmış keşke…

Zozan Özgökçe – www.demokrathaber.net

 

More in Dış Köşe

You may also like

Comments

Comments are closed.