Sivil Toplum

Küresel BAK: Birleşmiş Milletler, Libya’dan elini çek!

0

Birleşmiş Milletler’in Libya’daki şiddet ortamına müdahale etmeye yönelik kararının ardından Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK), konu ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklamaya göre Küresel BAK, Libya’ya düzenlenecek bir BM güdümlü NATO müdahalesine kesin bir şekilde karşı çıkıyor; bunu emperyalist bir çaba olarak görüyor. Küresel BAK’a göre Libya’daki olasılıkları da Afganistan, Irak ve Yugoslavya benzeri deneyimler üzerinden okumak gerekiyor. Ancak açıklama, bölgede yaşanan gündelik şiddete ve iktidarın yaşam hakkı ihlallerine karşı, politik belirlenimcilikten uzakta ve ilkeciliğe teslim olmayan bir ivedilikte nasıl bir müdahalede bulunulabilir; bununla ilgili bir öneri, bir alternatif getirmiyor.

Açıklamanın anahatları aşağıda, tamamına da http://www.kureselbak.org/2011/03/18-mart-2011-yazili-basin-aciklamasibirlesmis-milletler-libya%E2%80%99dan-elini-cek/ adresinden erişilebiliyor.

Küresel BAK

Libya’da başlayan ayaklanması, Kaddafi rejiminin kanlı müdahalesine rağmen devam ediyor. Yıllardır Kuzey Afrika’daki ve Arabistan Yarımadası’ndaki diktatörlükleri ve oligarşileri destekleyen ve şekillendiren ABD, Fransa, İngiltere gibi ülkeler ise devrimlerin daha fazla yayılmasını engellemek için 1990’lı yıllardan tanıdık gelen bir adımı atmaya hazırlanıyor.

1990’lı yıllarda da Balkanlarda “insani yardım” gerekçesiyle başka ülkelerin iç süreçlerine müdahale eden, yasak bölgeler oluşturan emperyalist güçler, yine hazırlık içindeler. BM Güvenlik Konseyi kararı, sadece uçuşa yasak bölge oluşturulmasını değil, istendiği zaman askeri harekat yapılmasını da kapsıyor.

Fransa BM kararı çıkmadan önce, “karar çıkar çıkmaz müdahale başlar” açıklamasını yapmıştı. Müdahaleye, Fransa ve İngiltere’nin katılacağı, ABD’nin ise daha sonra dahil olacağı bekleniyor.

Emperyalistler her zaman, müdahale etmek, kibirli askeri güçleriyle şov yapmak için bir bahane bulabiliyor. “İnsani yardım”, “katliamları engellemek”, “Diktatörlüklere karşı demokrasiyi savunmak” gibi gerekçelerle kendi işgalci politikalarını haklı çıkartmaya çalışıyorlar.Bu gerekçeyle Irak’ta yüzbinlerce insanı öldürdüler. Bu gerekçelerle NATO hala Afganistan’da insanları öldürmeye devam ediyor.

Bizler Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu aktivistleri olarak bir yandan Kaddafi rejimine karşı mücadele eden Libya halkının yanındayız ama aynı zamanda Libya’ya askeri müdahalede bulunmaya hazırlanan emperyalist ülkelerin işgalci politikalarının da karşısındayız.

NATO Genel Sekreteri Rasmussen BM oylamasından önce “BM ne kadar erken karar verirse o kadar iyi olur. NATO sivilleri Kaddafi rejiminin saldırılarından korumaya hazır” dedi. NATO Genel Sekreteri benzer açıklamaları Afganistan için de yapıyor. Kendisi düpedüz bir küresel terör ve suç örgütü gibi çalışan NATO’nun sivillere yardım etmesi mümkün değildir.

NATO, hala Afganistan’da cinayetlerine devam ediyor. NATO, öncelikle Afganistan işgaline derhal son vermeli, Afganistan’dan çekilmelidir.

Tüm kamuoyunu bir yandan Kaddafi’nin cinayetlerine bir yandan da bunu bahane eden emperyalistlerin BM ve NATO gibi araçları kullanarak başlamaya hazırlandıkları işgal politikalarına karşı mücadele etmeye, sokağa çıkmaya hazır olmaya davet ediyoruz.

(Yeşil Gazete)

 

More in Sivil Toplum

You may also like

Comments

Comments are closed.