GündemKoronavirüs SalgınıManşetTürkiye

Koronavirüs tedavisi acil hal kapsamında: Hastaneler ücret istemeyecek

0

Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğin 1.7 numaralı maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “acil hal” tanımı yeniden yapılarak salgın hastalıklar da acil sağlık hizmeti kapsamına alındı.

Buna göre, yeni tip koronavirüs vakalarının tanı ve tedavi hizmetleri, acil hal kapsamında olurken, özel hastaneler koronavirüs tedavisinde katılım payı ve ilave ücret isteyemeyecek.

‘Acil hal’ yeniden tanımlandı

Ayrıca değişiklikle, pandemi tedavisi gören hastalar ilaçlarını hastaneden temin edebilecek. Yeni “acil hal” tanımı SUT‘ta şu şekilde yapıldı:

Acil hal, ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlar ile pandemi süresince pandemi olgularına yönelik tanı ve tedavileri kapsamaktadır. Bu nedenle sağlanan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmeti olarak kabul edilir.

Fotoğraf: AFP

Pandemiler de listeye eklendi

SUT‘un “ilave ücret alınmayacak sağlık hizmetleri” başlığı altındaki 1.9.3. maddesine “pandemi süresinde, pandemi olgularının tanı ve tedavileri” de eklendi.

Koronavirüs hastalığını yenen kişilerin kanından bu hastalığı durduracak antikorların izole edilerek diğer insanların tedavisinde kullanılması için “immün plazma tedarik ve uygulama” tekniği de SUT‘a dahil edildi.

Tedavide kullanılan ilaçlar SGK listesinde

Aynı tebliğin 2.1.2.B numaralı maddesinin birinci fıkrasının d bendinde yer alan “tanımlı ilaçlar” ibaresinden sonra, “Sağlık Bakanlığı tarafından pandemi süresince hastanelerce temin edileceği bildirilen pandemi tedavisine yönelik ilaçlar” ibaresi getirildi. Böylece Covid-19 tedavisinde kullanılan ilaçlar, SGK‘nin ödeme listesine alınmış oldu.

More in Gündem

You may also like

Comments

Comments are closed.