DünyaHayvan HaklarıKoronavirüs SalgınıManşet

Koronavirüs gorillere de bulaştı

0

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) San Diego‘da yer alan bir hayvanat bahçesinde esaret altında tutulan gorillere koronavirüs bulaştı. Bir çalışan tarafından taşındığı ve primatlarda ilk defa görülen virüsün goril grubunun tamamına yayılması bekleniyor.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, gorillerin öksürük gibi hastalık semptomları da gösterdiğini ancak bunun şiddetli boyutta olmadığı ve hayvanların iyileşmesinin beklendiği belirtildi.

Hayvanat bahçesi sözcüsü Andrew James, virüsün öksürdüğü görülen iki gorilden birinden alınan dışkı örneğinin incelenmesi sonucunda tespit edildiğini açıkladı. James ayrıca, gorillerden insan tarzı mukus veya tükürük örneklerinin toplanmasının primatlar için çok riskli olduğunu söyledi.

Sekiz gorile bulaşmış olabilir

Yapılan açıklamada, sonuçların ABD Tarım Bakanlığı (USDA) Ulusal Veterinerlik Hizmetleri Laboratuvarları tarafından da doğrulandığı belirtildi.

Kesinleşen test sonuçları sadece tek bir hayvan için geçerli olsa da, yetkililer sekiz gorilin tamamının da koronavirüse yakalanacağını öngörüyor:

Goriller hem vahşi doğada, hem de bizim zoolojik ortamımızda insan aileleri gibi birlikte yaşıyorlar. Ailenin bütün üyelerinin yakalandığını varsaymalıyız.”

Karantina altındalar

Sputnik’in aktardığına göre hayvanat bahçesi müdürü Lisa Peterson, “Öksürme ve tıkanma dışında goriller iyiler. Grup bir arada karantinada tutuluyor ve besleniyor. Tam bir iyileşme için umutluyuz” ifadelerini kullandı.

1800 dönümlük San Diego Safari Parkı’ndaki goril grubu beş kadın ve üç erkekten oluşuyor ve bunların arasında yaklaşık 45 yaşındaki Winston adında yaşlı bir ‘gümüş sırtlı’ bulunuyor.

Koronavirüse daha önce aslanlarda, evcil kedi ve köpeklerde ve vizonlarda rastlanmıştı. San Diago Hayvanat Bahçesi virüsün gorillerde görüldüğü ilk örneği teşkil ediyor.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.