Hayvan HaklarıManşet

Kolombiya Parlamentosu boğa güreşlerini yasakladı

0
 

Güney Amerika ülkesi Kolombiya‘da 2027’den itibaren boğa güreşlerini yasaklayan yasa tasarısı onaylandı.

Karar, ülkedeki “geleneksellik” taraftarlarına ve boğa güreşini destekleyenlere karşı mücadele eden hayvan hakları savunucularının  kazandığı çok önemli bir zafer olarak nitelendirildi. 

Boğa güreşi, Kolombiya’ya sömürge dönemlerinde İspanyollar tarafından getirildi ve zaman içinde çok popüler hale geldi. Ülkedeki Bogotá, Medellín ve Manizales gibi şehirlerindeki gösteriler, çok büyük kalabalıkları topluyordu. 

Salı günü, 93 kongre üyesi boğa güreşinin yasaklanması lehinde oy kullandı. Kongre üyelerinin sadece ikisi tasarıya karşı çıktı. Yasa nihai onay için Başkan Gustavo Petro’ya gönderildi.

Petro, sosyal medya hesabından hak savunucularının zaferini kutladı: “Ölümün artık bir gösteri olmamasını başaranları tebrik ediyorum. Hayvanların ölümüyle eğlenenler, sonunda insanların ölümüyle eğlenirler. Tıpkı kitapları yakanların sonunda insanları da yakmaları gibi…”

Kanun yürürlüğe girdikten sonra, boğa güreşi “sektöründe” olan kişilerin yeni gelir kaynakları bulmasına yardımcı olmak için üç yıllık bir geçiş dönemi olacak.

Halen sekiz ülkede hayvanlar ‘spor’ diye öldürülüyor

Kolombiya, boğa güreşlerinin hâlâ yapıldığı sekiz ülkeden biri.

Diğerleri ise Fransa, Portekiz, Meksika, Ekvador, Peru, İspanya ve Venezuela. Mexico City‘de 2022’de yasak getirilmişti, ancak iki yıl sonra yasak kaldırıldı. Bu ülkelerde “spor” adı altındaki hayvan istismarı ve cinayeti hala kayda değer biz izleyici kitlesine sahip, ancak zamanda hak savunucularının sıkı muhalefeti nedeniyle buralarda da yasakların gündeme gelmesi bekleniyor.

Yasanın görüşmeleri sırasında Kolombiyalı boğa güreşi destekçileri, bu vahşetin bir tür “sanat” olduğunu ve boğa yetiştiricileri ile arenaların dışındaki sokak satıcıları için önemli bir gelir kaynağı olduğunu savundu. Ancak hayvan hakları savunucularının, boğaları sırf insan eğlencesi için  yavaş ve acı dolu bir ölüme maruz bıraktığı için “kanlı ve barbarca” olan bu eyleme son verilmesi için çok etkili bir kampanya ve lobi yürüttü.

Yasağın savunucularından biri olan Kongre Üyesi Alejandro Garcia, yasanın onaylanmasının ardından Temsilciler Meclisi’ne hitaben,  “Tüm hayvanların refahına ve savunmasına öncelik veriyoruz. Bütün dünyaya, Kolombiya’nın tüm varlıkların onurunu koruduğu bir kültürel dönüşüm sürecinde olduğunu söylüyoruz” diye seslendi.

Milletvekili Juan Carlos Losada da “İşkence ve barbarlık ifadesinin kültürel olarak kabul edilebileceğine inanmıyoruz” dedi.

Boğa güreşi, Güney Amerika’da hali hazırda Brezilya ve Arjantin’de de yasaklanmış durumda.

You may also like

Comments

Comments are closed.