Dünya

Kolombiya-FARC görüşmelerinde kritik anlaşma

0

Kolombiya’da hükümet ile solcu FARC militanları arasındaki barış görüşmelerinde kilit öneme sahip toprak reformu konusunda anlaşma sağlandı.

Küba’nın başkenti Havana’da bir açıklama yapan her iki tarafın temsilcileri, anlaşmanın Kolombiya’nın kırsal kesimlerinde önemli bir dönüşümü beraberinde getireceğini söyledi.

Havana’daki BBC muhabiri Sarah Rainsford, üzerinde anlaşma sağlanan yoksul köylülerin toprağa erişimi ile kırsal kalkınma konularının, Kolombiya Silahlı Devrimci Güçler’in (FARC) silahlı mücadeleye başlamasında önemli bir rolü olduğunu söylüyor.

Kolombiya hükümetinin baş müzakerecisi Humberto de la Calle, “Bu süreci desteklemek Kolombiya’ya inanmaktır.” dedi.

Ülkede hükümet ile FARC, 50 yıllık savaşı sona erdirmek için dördüncü kez müzakere yürütüyor.

Kolombiya’nın en büyük gerilla grubu FARC, geçen yıl Kasım ayından bu yana hükümetle görüşmeler yürütüyor.

Görüşmelerde önemli mesafe kat edilmesine rağmen, her iki taraf, barış anlaşması sonuca ulaşmadan, anlaşma sağlanan tavizlerin hiçbirinin nihai bir anlam ifade etmeyeceğini vurguluyor.

Kolombiya Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Yarım yüzyıllık bir çatışmayı sona erdirmeye yönelik Havana’da atılan bu temel nitelikte adımı kutluyoruz.” dedi.

Kolombiya’da Marksist ilkelere dayalı bir devlet kurmak üzere yola çıkan FARC’ın son yıllarda kokain üretiminde kullanılan koka yaprağı yetiştirilmesine karıştığı belirtiliyor.

(BBC)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.