Türkiye

Kocaoğlu’na soruşturma izni

0

İçişleri Bakanlığı, imar planında değişiklik yaparak bazı mülk sahiplerine haksız rant sağladığı iddiasıyla yapılan inceleme sonucunda aralarında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da bulunduğu 89 kişi hakkında soruşturma izni verdi.

Şikayet üzerine, İçişleri Bakanlığı, plan değişikliği yapılarak Urla’daki mülk sahiplerine haksız rant sağlandığı ve meclis toplantılarının yönetmeliğe uygun yapılmadığı, alınan kararların usulsüz olduğu iddiasıyla 129 belediye meclisi üyesi hakkında ön inceleme yaptı.

Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın 1 Ağustos 2011 tarihli kararında, 16 Nisan 2010’da İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edilen 1/25000 ölçekli İzmir Kentsel Bölge Nazım İmar Planı’nda Urla’da değişiklik yapıldığı hatırlatıldı.

Şikayet üzerine İzmir Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü personeli tarafından bölgede araştırma yapıldığı, plan değişikliğinin Urla bölgesi için diğer yerlere göre daha küçük parsellerde daha fazla yapının inşa edilmesi dolayısıyla ”yapı yoğunluğu” getireceği şeklinde değerlendirmede bulunulduğu belirtilen kararda, şu ifadeler yer aldı:

”Bilgi ve belgeler, İzmir Büyükşehir Belediyesi elemanlarının hazırladığı itiraz inceleme raporu, konuyla ilgili araştırma raporu ve mevzuat çerçevesinde bakıldığında İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kararları doğrultusunda İzmir kentsel bölge nazım imar planında yapılan değişikliğin çevre düzeni plan kararlarına uygun olmadığı, plan ana kararlarını, sürekliliğini, bütünlüğünü, teknik ve sosyal donatı dengesini bozacak nitelikte olduğu, bilimsel, nesnel ve teknik gerekçelerle hazırlanmadığı, çevre düzeni planı ilke, esas ve kararlarına aykırı bir düzenleme olduğu anlaşılmıştır.”

Ön inceleme sonucunda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi üyelikleri bulunan Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Menderes Belediye Başkanı Ergün Özgün, Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ’ın da aralarında bulunduğu 89 meclis üyesi hakkında soruşturma izni verildi.

İkinci iddia konusu ”meclis toplantıları ve kararlarında çalışma yönetmeliğine uyulmadığı” ve ”alınan kararların usulsüz olduğuna” yönelik inceleme sonunda ise çalışmalara hız kazandırması amacıyla hareket edildiği ve suç işleme kastı bulunmadığı gerekçesiyle yargılanmayı gerektirecek bir duruma rastlanmadığı ve soruşturma izni verilmediği bildirildi.

İçişleri Bakanlığı inceleme kararının altında İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in imzası bulunuyor.

‘İKİNCİ KONUTLARDAN ÇOK TARIM ARAZİLERİ GEREKLİ’
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AKPGrup Başkan Vekili Yusuf Kenan Çakar, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AKP grubunun ret oyuna karşılık Urla’nın tamamını kapsayan plan değişikliğinin yapıldığını ve geçmişte yüzde 7,5-15 arası olan yapılaşmanın yüzde 15-30’a çıkarıldığını söyledi.

Tarım arazilerinin inşaatlarla yok edilmesine karşı olduklarını ifade eden Çakar, şunları kaydetti:

”Urla’da imar oranlarının artırılmasını doğru bulmuyoruz. Bu yöndeki görüşümüzü hem komisyon toplantısında hem de meclis toplantısında dile getirdik. AKP olarak tarım arazilerinde inşaat yoğunluğunun artmasına karşıyız. Bu ülkeye ikinci konutlardan çok tarım arazileri gerekli. Ülkemizin geleceği de buna bağlı. Yerelde yöneticilerin buna dikkat etmesi gerekir. AKP olarak gerekli özeni gösterdik ama CHP grubundaki arkadaşlarımız tarım arazilerindeki yoğunluğu artıracak bu kararı oy çokluğuyla aldı. Bu inceleme sonucunun ne olacağı önemli değil, dava açılıp açılmaması da önemli değil, önemli olan tarım arazilerinin inşaata açılmamasıdır.”

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.